Chaos na „kopertach” trwa; Wybierz Człowieka bez barier 2016!; Urzędy, sądy, szpitale, policja. Będzie unijny wymóg dostosowania ich stron internetowych; MRPiPS: wzrosną świadczenia dla osób z niepełnosprawnością; Paulina Chylewska i Tomasz Wolny zapraszają na Wielka Galę Integracji!; Sztuka dobrego umierania. Wygraj książkę „Jeszcze jeden oddech”. Zapraszamy na podsumowanie drugiego tygodnia listopada na portalu Niepelnosprawni.pl!
Szczególnie polecamy
Chaos na „kopertach” trwa
Wyjazd do Gdańska, parking nad wodą i… mandat 90 zł. Weronika była przekonana, że na „kopercie” może parkować bezpłatnie. Jej historia to kolejny argument za naszą akcją „Niech koperty będą darmowe!”. W sprawie apelu odpowiedziało nam ministerstwo.
Wybierz Człowieka bez barier 2016!
Kapituła wybrała 20 półfinalistów tegorocznej, XIV już edycji konkursu „Człowiek bez barier”. Na podstawie głosów Czytelników naszego portalu wybranemu kandydatowi wręczymy Nagrodę Publiczności. Zapraszamy do głosowania!
Najważniejsze wydarzenia
Urzędy, sądy, szpitale, policja. Będzie unijny wymóg dostosowania ich stron internetowych
Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli dyrektywę, która gwarantuje, że strony internetowe i aplikacje mobilne sektora publicznego – m.in. urzędów, szpitali, sądów – będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością i starszych.
MRPiPS: wzrosną świadczenia dla osób z niepełnosprawnością
Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego, „istotna” podwyżka renty socjalnej, możliwość wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego więcej niż jednej osobie w rodzinie – wiceminister rodziny, Bartosz Marczuk wyliczył w Sejmie nadchodzące zmiany w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnością.
Praca
„Zwyczajnie Aktywni”: wsparcie pacjentów w utrzymaniu pracy
8 listopada 2016 r. wystartowała IV edycja programu „Zwyczajnie Aktywni”, którego celem jest wsparcie organizacji pacjentów, zrzeszających osoby chore na autoimmunologiczne choroby zapalne oraz osoby zakażone wirusem HCV, w realizacji projektów, umożliwiających ich podopiecznym utrzymanie się na rynku pracy. Po raz pierwszy organizacje mogą zgłaszać inicjatywy wspierające opiekunów pacjentów.
Nasze działania
Paulina Chylewska i Tomasz Wolny zapraszają na Wielka Galę Integracji!
21. Wielką Galę Integracji wraz z prezesem Piotrem Pawłowskim poprowadzi dwoje znanych prezenterów telewizyjnych: Paulina Chylewska i Tomasz Wolny. Obydwoje już teraz zapraszają na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które odbędzie się 19 listopada br.
Ładne i funkcjonalne – o dobrze zaprojektowanym sprzęcie rehabilitacyjnym w programie „Misja Integracja”
Duże, beżowe i nieforemne aparaty słuchowe powoli odchodzą do lamusa. Ciężkie i toporne wózki inwalidzkie są zastępowane przez lekkie i estetyczne modele. Czy sprzęt rehabilitacyjny może wyglądać ładnie? Nie przerażać wysoką ceną i jednocześnie być w pełni funkcjonalny? O to gościa programu – Katarzynę Rzehak z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego – zapyta Piotr Pawłowski. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” 12 listopada o godz. 8:40 w TVP3.
„Solidarność” na Wielkiej Gali Integracji. Spotykamy się już od 21 lat
Już za kilka dni 21. Wielka Gala Integracji. W tym roku jej głównym tematem będą praca i aktywizacja zawodowa. W tym kontekście warto wspomnieć o tym, że stałymi uczestnikami tego wydarzenia są członkowie NSZZ „Solidarność”.
Kultura
Sztuka dobrego umierania. Wygraj książkę „Jeszcze jeden oddech”
Śmierć jest wdzięcznym tematem literackim – powstawały na ten temat powieści, reportaże, książki naukowe, a nawet pamiętniki. Na ich tle wyróżnia się książka pt. „Jeszcze jeden oddech” Paula Kalanithiego, ponieważ napisał ją człowiek, który nie tylko obcował ze śmiercią niemal codziennie jako lekarz, ale też sam stanął wobec śmiertelnej choroby.
Jak Disney pokonał autyzm
Baśnie opowiadają o bohaterach, którzy zwalczają zło i naprawiają dobrem świat. Czasami zdarza się, że ten baśniowy schemat powtarza się w realnym życiu. O tym opowiada film pt. „Życie Animowane”, który wszedł na ekrany polskich kin 4 listopada.
Sport
11 listopada: bieg dla małych pacjentów
11 listopada w Krakowie odbędzie się 3. Krakowski Bieg Niepodległości, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Organizatorzy spodziewają się, że w imprezie weźmie udział ok. 3 tys. osób.
Relacje
Najlepsi w ME w Parabadmintonie
Polacy z medalami wracają z 10. Mistrzostw Europy w Parabadmintonie, które odbyły się niedawno w Holandii. Zobacz galerię zdjęć trudnej walki o zwycięstwo.
Filmiki tygodnia
Lider Dostępności: Centrum Kongresowe ICE Kraków
Centrum Kongresowe ICE Kraków, zlokalizowane jest w sercu miasta. To przykład tego, jak w nowoczesna architektura łączy estetykę z funkcjonalnością, dlatego ICE otrzymał statuetkę Lidera Dostępności w kategorii „Obiekt użyteczności publicznej”.
Lider Dostępności: biuro projektowe Ingarden & Ewý Architekci
Twórcy projektu ICE Kraków – biuro projektowe Ingarden&Ewý Architekci – otrzymali nagrodę „Lidera Dostępności” dla architektów i urbanistów. Domeną biura, założonego w 1989 roku przez dwóch krakowskich architektów, Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý’ego, są obiekty użyteczności publicznej.