Europoseł Ádám Kósa: będzie to duża zmiana; UE: asystenci zamiast domów pomocy społecznej [WIDEO]; Wiceminister zdrowia: dzieci z niepełnosprawnością nie będą czekać w kolejkach do lekarzy; Integracja w akcji „Szlachetnej Paczki”; Ściągnij bezpłatny „Przewodnik dla młodych sportowców”! To tylko kilka tematów z podsumowania trzeciego tygodnia grudnia na portalu Niepelnosprawni.pl.
Szczególnie polecamy
Informator ZUS: przetestuj nową stronę
Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać świadczenie emerytalne lub rentowe? Jakie dokumenty są wymagane? Kiedy, gdzie i w jaki sposób je złożyć? Jak i kiedy ZUS załatwi sprawę? Odpowiedzi na te i inne pytania klienci ZUS znajdą w przygotowanych dla nich specjalnych kartach.
Europoseł Ádám Kósa: będzie to duża zmiana
„Polak, Węgier – dwa bratanki” – powiedział po polsku na pożegnanie Ádám Kósa, węgierski europoseł, choć na co dzień posługuje się językiem migowym. Wcześniej opowiedział nam z pomocą tłumaczki o Europejskim akcie w sprawie dostępności.
Najważniejsze wydarzenia
UE: asystenci zamiast domów pomocy społecznej [WIDEO]
Finansowanie innych form stałego pobytu niż domy pomocy społecznej oraz trwałe wsparcie systemu asystentów – to rozwiązania, nad którymi rozpoczął prace Parlament Europejski. Zaangażowany jest w nie europoseł Marek Plura, który opowiedział nam o tych pomysłach w wywiadzie przed kamerami.
Wiceminister zdrowia: dzieci z niepełnosprawnością nie będą czekać w kolejkach do lekarzy
– Koordynacja doprowadzi do szerokiego dostępu do świadczeń i da poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego i socjalnego wszystkim tym, którzy mają w rodzinie niepełnosprawne dziecko – poinformował nasz portal wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas.
Praca
„Gazeta Prawna”. Emerytura i renta wypadkowa? Rząd: wykluczone
Po osiągnięciu wieku emerytalnego brak możliwości uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy – taki pomysł ma rząd w ramach przygotowywanego przeglądu systemu emerytalnego, donosi „Gazeta Prawna”.
Nasze działania
Integracja w akcji „Szlachetnej Paczki”
W dniach 10-11 grudnia odbył się finał „Szlachetnej Paczki”, jednego z najbardziej znanych projektów Stowarzyszenia Wiosna. Pracownicy Integracji po raz pierwszy włączyli się w tę akcję. Jakie były efekty naszego zaangażowania i co sami otrzymaliśmy podczas tworzenia paczki? Zobaczcie!
Wrocław bez barier w programie „Misja Integracja”
Stolica Dolnego Śląska z roku na rok jest coraz bardziej przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Powstają dostępne budynki, jak Teatr Muzyczny Capitol, i dostosowana przestrzeń miejska. Swoje usługi ulepszają lokalny port lotniczy i komunikacja miejska. Czego jeszcze brakuje wrocławianom do pełni szczęścia? I jak osiągnęli to, co dziś mają? O tym w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”, którego gościem będzie Bartłomiej Skrzyński – rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych. Premiera odcinka w sobotę 17 grudnia o godz. 8:40. Powtórka w poniedziałek o 10:55.
Kultura
Do Brukseli ze Śląska i z Koszalina
Gala konkursu Lady D. oraz pokaz filmów Festiwalu „Integracja Ty i Ja” miały miejsce wieczorem 7 grudnia 2016 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Laureatki konkursu i twórcy festiwalu przyjechali na zaproszenie europosła Marka Plury.
Sport
Ściągnij bezpłatny „Przewodnik dla młodych sportowców”!
Fundusz Natalii Partyki, przy wsparciu ekspertów różnych dziedzin, przygotował „Przewodnik dla młodych sportowców”, który każdy może bezpłatnie ściągnąć ze strony internetowej funduszu. Publikacja została stworzona z myślą o młodych ludziach, wchodzących w świat zawodowego sportu.
Relacje
Nowoczesne technologie dla osób z niepełnosprawnością
Nowoczesne narzędzia i technologie są coraz powszechniej dostępne i ułatwiają codzienne życie. Ale czy na pewno wszystkim?
Znamy Laureatów Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”
Wśród laureatów Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii Człowiek znalazł się Jan Arczewski, wyróżniony w konkursie „Człowiek bez barier 2004”. Celem Nagrody jest promocja postaw oraz działań obywatelskich dla dobra wspólnego
Filmik tygodnia
Biblia Audio – usłysz to, czego nie przeczytasz
Do 16 grudnia można wesprzeć niezwykły projekt – dźwiękową realizację najważniejszej księgi świata, Biblii. Pomysłodawcom projektu, dzięki wsparciu darczyńców, udało się już zrealizować kilkadziesiąt godzin nagrania i przełożyć na język słuchowiska Nowy Testament.
fot. redakcja (1), Fundusz Natalii Partyki (2), sxc.hu (3), Jarosław Bogucki (4), Foto-AG Gymnasium Melle [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons (5), Michał Walewski (6), archiwum Bartłomiej Skrzyński (7), Tomasz Przybyszewski