Szczególnie polecamy
Wakacje na własną rękę
Podróżowanie to popularna forma spędzania wolnego czasu. Dla wielu osób to nie tylko hobby, ale i styl życia. Podpowiadamy, jak korzystać z ofert, aby podróżowanie i wypoczynek były przyjemnością, pozbawioną przykrych komplikacji związanych np. z brakiem zapewnienia dostosowania dla osób z niepełnosprawnością.
Najpiękniejsze słowo świata
– Moje życie jest splecione z niepełnosprawnością – stwierdza pani Bogumiła, jedna z wiernych Czytelniczek „Integracji” i portalu Niepelnosprawni.pl. Poznaj wyjątkową historię pani Bogumiły i jej siostry Danuty z zespołem Downa.
Najważniejsze wydarzenia
To już pewne! Od sierpnia 2017 r. – nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością
Od 1 sierpnia 2017 r. będą obowiązywały nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością. Senat nie wprowadził w czwartek 4 sierpnia poprawek do noweli Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, którą w połowie lipca uchwalił Sejm.
W autobusach muzyka dudni z głośników. Nie słychać nazw przystanków. O co chodzi?
Od niedawna pasażerowie komunikacji miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju mogą korzystać z nowego taboru komunikacji miejskiej. To jest dobra wiadomość. Gorzej, że zmuszeni są jeździć w hałasie, gdyż muzyka z radia włączona jest we wszystkich głośnikach pojazdów. Zagłusza też ona osobom niewidomym komunikaty o nazwach przystanków.
PFRON: wyślij kandydaturę do konkursu „Lider 25-lecia”
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych chcą nagrodzić Liderów 25-lecia – tych, których działania, pomysły i inicjatywy szczególnie przyczyniły się do rozwoju systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością w Polsce.
Młodzi, zdolni i… z zespołem Downa
„Nie da sobie rady..”, „A co oni potrafią?”, „Mocno wątpię”, „Z pewnością nie”- mówią występujący w filmie rosyjscy pracodawcy, zapytani o możliwość zatrudnienia osoby z zespołem Downa. Ze spotu kampanii „Słońce dla najlepszego przyjaciela” wynika, że choć każdego roku w Rosji rodzi się 2500 posiadaczy 21 chromosomu, tylko czterech Rosjan z zespołem Downa jest dziś oficjalnie zatrudnionych. Aby to zmienić Fundacja DownsideUp i Pedigree Russia zorganizowały trening zawodowy dla pięciu nastolatków i stworzyły kampanię społeczną promującą zatrudnianie osób z zespołem Downa.
Praca
Grecja czy Włochy? Pierwszy taki staż dla osób z dysfunkcjami
Trwa rekrutacja do projektu Job Mobility. Ponad 50 zdeterminowanych śmiałków i marzycieli z niepełnosprawnością w wieku 18-35 lat może spędzić dwa miesiące na greckiej wyspie Lefkas lub we Włoszech, tuż pod Rzymem.
Działania Integracji
Polski Język Migowy i kultura osób Głuchych w programie „Misja Integracja”
Na świecie jest ponad 200 języków migowych, w tym – polski język migowy, który jest coraz częściej wykorzystywany w oficjalnych sytuacjach. Pracownia Polskiego Języka Migowego na Uniwersytecie Warszawskim od kilku lat bada i opisuje ten język, a także promuje kulturę osób Głuchych. O to, jak osoby niesłyszące wykorzystują przestrzeń w komunikacji i czy odnajdują się w świecie słyszących, dra Pawła Rutkowskiego zapyta Piotr Pawłowski. Premiera nowego odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 6 sierpnia br. o godz. 8:50 na TVP3.
Kultura
Niewidomi z własną platformą książek już za 7 miesięcy
Wydawnictwo Naukowe PWN zbuduje i wdroży platformę udostępniającą publikacje osobom niewidomym i słabowidzącym oraz z niepełnosprawnością ruchową, którzy nie mogą czytać książek drukowanych. Uprawnieni czytelnicy będą mieli bezpłatny dostęp do publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB i mp3 – służących do słuchania. Realizacja projektu, czyli budowa i wdrożenie platformy zajmie 7 miesięcy.
Sport
Zapisz dziecko na bezpłatne zajęcia sportowe we Wrocławiu
Bezpłatne treningi integracyjne piłki nożnej dla dzieci pełnosprawnych oraz z niepełnosprawnością ruchową i/lub intelektualną będą odbywać się od września w Zespole Szkół nr 2 we Wrocławiu. Sprawdź grupę zajęć i zapisz swoje dziecko na trening.
Znamy skład polskiej reprezentacji na Igrzyska Paraolimpijskie 2016!
Zarząd Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, pod przewodnictwem prezesa Łukasza Szeligi, ogłosił skład polskiej reprezentacji Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, które odbędą się w dn. 7-18 września br. Dowiedz się, kto został wybrany.
Relacje
II Mistrzostwa Polski w Parabadmintonie osób niskiego wzrostu
30 lipca w Koronowie niedaleko Bydgoszczy odbyły się II Mistrzostwa Polski w Parabadmintonie SS6 – osób niskiego wzrostu. Tradycją już jest, że zawody są częścią zlotu, który corocznie organizuje klub „Nieduzi”, zrzeszający osoby niskiego wzrostu z całej Polski.
Światowe Dni Młodzieży: czas wyzwań i miłości
Przyjechali z różnych stron świata. Niektórzy o kulach, na wózkach lub z białą laską w ręku. Innym w pielgrzymce towarzyszyli opiekunowie lub asystenci. Tym, co ich łączy, to poszukiwanie wiary, radości, przyjaźni i miłości, ale nade wszystko – nadziei. Światowe Dni Młodzieży – przeżyjmy to jeszcze raz!
Filmiki
Jak wygląda sektor dla osób z niepełnosprawnością? Zobacz unikalny filmik
31. Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w dn. 26-31 lipca w Krakowie – już za nami. Jednym z najważniejszych miejsc tego wydarzenia były krakowskie Błonia. Reporter Integracji, Mateusz Różański, uwiecznił jak wyglądał tam sektor dla osób z niepełnosprawnościami. Czy był dostępny? Czy osoby z niepełnosprawnością widziały ołtarz? Czy warto było jechać na ŚDM? Przekonajcie się sami.
Zobacz, jak powstaje podręcznik dla niesłyszących dzieci
Osoby niesłyszące stanowią jedną z liczniejszych mniejszości językowych w Polsce. Bo Polski Język Migowy, którym się posługują to nie gesty naśladujące polszczyznę, ale osobny język: z własną gramatyką i słownictwem. Aby ułatwić komunikację w dwóch językach powstał specjalny podręcznik dla dzieci niesłyszących. W filmiku pokazujemy jak wyglądają prace nad powstaniem takiego elementarza.