Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
fragmenty czterech zdjęć: leżaka i bagażu, książka, włoska uliczka, głośnik, legitymacja osoby z niepełnosprawnością, pani Bogumiła, pracowniczka mówiąca w PJM, flaga Polski
Wakacje na własną rękę; To już pewne! Od sierpnia 2017 r. – nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością; PFRON: wyślij kandydaturę do konkursu „Lider 25-lecia”; Młodzi, zdolni i… z zespołem Downa; Grecja czy Włochy? Pierwszy taki staż dla osób z dysfunkcjami; Niewidomi z własną platformą książek już za 7 miesięcy; Znamy skład polskiej reprezentacji na Igrzyska Paraolimpijskie 2016! Zobacz podsumowanie pierwszego tygodnia sierpnia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Wakacje na własną rękę

Podróżowanie to popularna forma spędzania wolnego czasu. Dla wielu osób to nie tylko hobby, ale i styl życia. Podpowiadamy, jak korzystać z ofert, aby podróżowanie i wypoczynek były przyjemnością, pozbawioną przykrych komplikacji związanych np. z brakiem zapewnienia dostosowania dla osób z niepełnosprawnością.

Najpiękniejsze słowo świata

– Moje życie jest splecione z niepełnosprawnością – stwierdza pani Bogumiła, jedna z wiernych Czytelniczek „Integracji” i portalu Niepelnosprawni.pl. Poznaj wyjątkową historię pani Bogumiły i jej siostry Danuty z zespołem Downa.

Najważniejsze wydarzenia

To już pewne! Od sierpnia 2017 r. – nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością

Od 1 sierpnia 2017 r. będą obowiązywały nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością. Senat nie wprowadził w czwartek 4 sierpnia poprawek do noweli Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, którą w połowie lipca uchwalił Sejm.

W autobusach muzyka dudni z głośników. Nie słychać nazw przystanków. O co chodzi?

Od niedawna pasażerowie komunikacji miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju mogą korzystać z nowego taboru komunikacji miejskiej. To jest dobra wiadomość. Gorzej, że zmuszeni są jeździć w hałasie, gdyż muzyka z radia włączona jest we wszystkich głośnikach pojazdów. Zagłusza też ona osobom niewidomym komunikaty o nazwach przystanków.

PFRON: wyślij kandydaturę do konkursu „Lider 25-lecia”

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych chcą nagrodzić Liderów 25-lecia – tych, których działania, pomysły i inicjatywy szczególnie przyczyniły się do rozwoju systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością w Polsce.

Młodzi, zdolni i… z zespołem Downa

„Nie da sobie rady..”, „A co oni potrafią?”, „Mocno wątpię”, „Z pewnością nie”- mówią występujący w filmie rosyjscy pracodawcy, zapytani o możliwość zatrudnienia osoby z zespołem Downa. Ze spotu kampanii „Słońce dla najlepszego przyjaciela” wynika, że choć każdego roku w Rosji rodzi się 2500 posiadaczy 21 chromosomu, tylko czterech  Rosjan z zespołem Downa jest dziś oficjalnie zatrudnionych. Aby to zmienić Fundacja DownsideUp i  Pedigree Russia zorganizowały trening zawodowy dla pięciu nastolatków i stworzyły kampanię społeczną promującą zatrudnianie osób z zespołem Downa.

Praca

Grecja czy Włochy? Pierwszy taki staż dla osób z dysfunkcjami

Trwa rekrutacja do projektu Job Mobility. Ponad 50 zdeterminowanych śmiałków i marzycieli z niepełnosprawnością w wieku 18-35 lat może spędzić dwa miesiące na greckiej wyspie Lefkas lub we Włoszech, tuż pod Rzymem.

Działania Integracji

Polski Język Migowy i kultura osób Głuchych w programie „Misja Integracja”

Na świecie jest ponad 200 języków migowych, w tym – polski język migowy, który jest coraz częściej wykorzystywany w oficjalnych sytuacjach. Pracownia Polskiego Języka Migowego na Uniwersytecie Warszawskim od kilku lat bada i opisuje ten język, a także promuje kulturę osób Głuchych. O to, jak osoby niesłyszące wykorzystują przestrzeń w komunikacji i czy odnajdują się w świecie słyszących, dra Pawła Rutkowskiego zapyta Piotr Pawłowski. Premiera nowego odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 6 sierpnia br. o godz. 8:50 na TVP3.

Kultura

Niewidomi z własną platformą książek już za 7 miesięcy

Wydawnictwo Naukowe PWN zbuduje i wdroży platformę udostępniającą publikacje osobom niewidomym i słabowidzącym oraz z niepełnosprawnością ruchową, którzy nie mogą czytać książek drukowanych. Uprawnieni czytelnicy będą mieli bezpłatny dostęp do publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB i mp3 – służących do słuchania. Realizacja projektu, czyli budowa i wdrożenie platformy zajmie 7 miesięcy.

Sport

Zapisz dziecko na bezpłatne zajęcia sportowe we Wrocławiu

Bezpłatne treningi integracyjne piłki nożnej dla dzieci pełnosprawnych oraz z niepełnosprawnością ruchową i/lub intelektualną będą odbywać się od września w Zespole Szkół nr 2 we Wrocławiu. Sprawdź grupę zajęć i zapisz swoje dziecko na trening.

Znamy skład polskiej reprezentacji na Igrzyska Paraolimpijskie 2016!

Zarząd Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, pod przewodnictwem prezesa Łukasza Szeligi, ogłosił skład polskiej reprezentacji Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, które odbędą się w dn. 7-18 września br. Dowiedz się, kto został wybrany.

Relacje

II Mistrzostwa Polski w Parabadmintonie osób niskiego wzrostu

30 lipca w Koronowie niedaleko Bydgoszczy odbyły się II Mistrzostwa Polski w Parabadmintonie SS6 – osób niskiego wzrostu. Tradycją już jest, że zawody są częścią zlotu, który corocznie organizuje klub „Nieduzi”, zrzeszający osoby niskiego wzrostu z całej Polski.

Światowe Dni Młodzieży: czas wyzwań i miłości

Przyjechali z różnych stron świata. Niektórzy o kulach, na wózkach lub z białą laską w ręku. Innym w pielgrzymce towarzyszyli opiekunowie lub asystenci. Tym, co ich łączy, to poszukiwanie wiary, radości, przyjaźni i miłości, ale nade wszystko – nadziei. Światowe Dni Młodzieży – przeżyjmy to jeszcze raz!

Filmiki

Jak wygląda sektor dla osób z niepełnosprawnością? Zobacz unikalny filmik

31. Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w dn. 26-31 lipca w Krakowie – już za nami. Jednym z najważniejszych miejsc tego wydarzenia były krakowskie Błonia. Reporter Integracji, Mateusz Różański, uwiecznił jak wyglądał tam sektor dla osób z niepełnosprawnościami. Czy był dostępny? Czy osoby z niepełnosprawnością widziały ołtarz? Czy warto było jechać na ŚDM? Przekonajcie się sami.

Zobacz, jak powstaje podręcznik dla niesłyszących dzieci

Osoby niesłyszące stanowią jedną z liczniejszych mniejszości językowych w Polsce. Bo Polski Język Migowy, którym się posługują to nie gesty naśladujące polszczyznę, ale osobny język: z własną gramatyką i słownictwem. Aby ułatwić komunikację w dwóch językach powstał specjalny podręcznik dla dzieci niesłyszących. W filmiku pokazujemy jak wyglądają prace nad powstaniem takiego elementarza.

Przejdź na górę strony