Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
osiem zdjęć: dymek rozmowy, znaki drogowe, pieniądze, archiwum z audiobookami, ministrowie Pinkas i Michałkiewicz, Jurek Owsiak ściska dłoń Łukasza Szeligi, Bogusław Linda w filmie Powidoki, zachęcenie do głosowania w plebiscycie portalu Adapter

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Życie na huśtawce; Program „Za życiem” nie dla osób z autyzmem?; Co dalej z ulgami w pociągach i autobusach? Minister powołał zespół; Posłowie chcą przyznania 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością bez względu na dochód; Jednak nie będzie można dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego. To tylko kilka przykładów najważniejszych wydarzeń. Zobacz podsumowanie z drugiego tygodnia stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl!

Szczególnie polecamy

Choroba Leśniowskiego-Crohna. Życie na huśtawce

Życie z chorobą Leśniowskiego-Crohna jest jak sinusoida – nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie zaostrzenie. Możesz czekać, aż wróci ból, biegunka i gorączka, albo przeżyć życie na całego. Tak jak Piotr, Iga i Jacek.

Program „Za życiem” nie dla osób z autyzmem?

Czy osoby z autyzmem, zwłaszcza dorosłe, mieszczą się w rządowym Programie kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”? Przedstawiciele środowiska ich opiekunów mają co do tego spore obawy. Pełnomocnik Rządu zapowiada konsultacje.

Najważniejsze wydarzenia

Co dalej z ulgami w pociągach i autobusach? Minister powołał zespół

W listopadzie 2016 r. minister infrastruktury i budownictwa powołał zespół, który ma wypracować nowe przepisy dotyczące zasad ulgowych przejazdów m.in. dla osób z niepełnosprawnością. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Ministerialny zespół obradował 11 stycznia 2017 r. po raz drugi.

Posłowie chcą przyznania 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością bez względu na dochód

Świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 500 plus na pierwsze dziecko przyznawane wszystkim rodzinom, w których wychowywane jest dziecko z niepełnosprawnością, bez względu na dochód – to poselska inicjatywa nowelizacji Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Praca

Jednak nie będzie można dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego

Wczesne wspomaganie w każdym powiecie, opieka wytchnieniowa jeszcze w tym roku, a wsparcie nie tylko dla dzieci do 18 roku życia. Takie informacje o Programie kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” padły podczas konferencji prasowej, która 10 stycznia 2017 r. odbyła się w Ministerstwie Rodziny, Pracy Polityki Społecznej.

Nasze działania

Program „Misja Integracja”: niepełnosprawność w literaturze

Dr House, Jean-Dominique Bauby w filmie „Motyl i Skafander”, Luiza w „Ogrodzie Luizy”, a ostatnio tytułowa „Marie” – to tylko kilka przykładów filmowych bohaterów, których jedną z „rys” jest niepełnosprawność. Jak opowiada o niej literatura? Czy pisanie może mieć działanie terapeutyczne? O tym z Justyną Sobolewską, dziennikarką i krytykiem literackim, porozmawia Piotr Pawłowski. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 14 stycznia o godz. 8.40 w TVP 3. Powtórka w poniedziałek o godz. 10.55.

Kultura

Trwa plebiscyt ADAPTER. Wybierz najlepszego aktora i reżysera!

Tylko do 31 stycznia br. można głosować na najlepszego aktora i reżysera w konkursie organizowanym przez portal Adapter, który dostosowuje filmy do osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Zobacz nominowanych!

Sport

Poczuj klimat igrzysk! Weź udział w licytacji znicza olimpijskiego na WOŚP

Fragment znicza z XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu został przekazany na aukcję przez Polski Komitet Paraolimpijski dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytacja na platformie Allegro trwa od wtorku 10 stycznia do soboty 28 stycznia. Dochód z aukcji trafi na potrzeby medyczne dla dzieci i seniorów.

Relacje

Artysta ponad miarę swoich czasów

Władysław Strzemiński – jednoręki i jednonogi malarz i teoretyk sztuki to postać, bez której nie można wyobrazić sobie kultury polskiej XX wieku. Był to człowiek o nieprzejednanym i trudnym charakterze, który w imię własnych zasad wszedł w konflikt z niemalże całym światem. To właśnie jemu Andrzej Wajda poświęcił swój ostatni film pod tytułem „Powidoki”, który 13 stycznia wchodzi na ekrany polskich kin.

Filmiki tygodnia

Natalia Partyka Najlepszym Niepełnosprawnym Sportowcem 2016 roku!

Tenisistka stołowa zwyciężyła w 82. edycji plebiscytu Sportowiec Roku organizowanego przez Przegląd Sportowy. Natalia Partyka, pięciokrotna mistrzyni igrzysk paraolimpijskich, została wybrana Najlepszym Niepełnosprawnym Sportowcem 2016 roku.

Złota Ewa Durska

Od wielu lat nie ma sobie równych. To trzykrotna złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w kuli, czterokrotna mistrzyni świata w pchnięciu kulą, a także trzykrotna mistrzyni Europy. Ewa Durska oprócz życia sportem, który jest jej pracą, wspiera także dzieci z domów dziecka. Więcej o naszej reprezentantce w filmiku.


fot. sxc hu (1, 2), Rafał Michalczyk (3), Magdalena dąbek (4), Mateusz Różański (5), Polski Komitet Paraolimpijski (6), materiał dystrybutora (7), Fundacja Katarynka (8)

Przejdź na górę strony