Uczniowie dostali lekcję o niepełnosprawności. Integracja i paraolimpijczycy w szkole; Czy osoba z zespołem Aspergera to „szaleniec”? Filozof wywołał burzę kontrowersyjnym artykułem; Zrównanie świadczeń opiekunów i wyższy zasiłek pielęgnacyjny? W Sejmie jest projekt ustawy; Móc dorobić więcej do renty socjalnej? Senat się nie zgadza; „Niewidzialni”. Książka do czytania… na mrozie. To tylko kilka przykładów najważniejszych wydarzeń w trzecim miesiącu stycznia. Zapraszamy do podsumowania tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl.
Szczególnie polecamy
Uczniowie dostali lekcję o niepełnosprawności. Integracja i paraolimpijczycy w szkole
O niepełnosprawności najlepiej i najmądrzej mówią ci, dla których jest ona elementem codziennego życia. Zwłaszcza osoby, które mimo własnych ograniczeń realizują swoje pasje i robią coś dla innych. Właśnie z takiego założenia wyszły władze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II na warszawskim Bemowie, które zaprosiły Łukasza Bednarskiego, doradcę zawodowego z warszawskiego Centrum Integracja, oraz paraolimpijczyków.
Kiedy podarowany sprzęt sprawi kłopot?
„Oddaj ludziom wszystko, co po mnie zostanie, oprócz rodzinnych pamiątek” – poprosiła Anna przed śmiercią swoją córkę. Gdy odeszła, dopiero po jakimś czasie Marta zdecydowała się spełnić jej wolę. Gdzie i komu przekazać rzeczy, aby dobrze służyły?
Najwaniejsze wydarzenia
Czy osoba z zespołem Aspergera to „szaleniec”? Filozof wywołał burzę kontrowersyjnym artykułem
Dr hab. Piotr Nowak, wykładowca filozofii Uniwersytetu w Białymstoku, opublikował na łamach weekendowego dodatku do dziennika „Rzeczpospolita” artykuł pt. „Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe”. W swoim dość mocno subiektywnym tekście filozof zawarł tezę, że osoby nieneurotypowe nie powinny być przyjmowane na uniwersytety. Za przykład posłużył mu student z zespołem Aspergera.
Zrównanie świadczeń opiekunów i wyższy zasiłek pielęgnacyjny? W Sejmie jest projekt ustawy
Jedno świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich osób sprawujących opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, bez względu na jej wiek i czas powstania jej niesprawności, jeśli z tego powodu opiekun rezygnuje z zatrudnienia. To główna teza propozycji Nowoczesnej, dotyczącej nowelizacji Ustawy o świadczeniach rodzinnych i niektórych innych ustaw.
Praca
5 tys. miejsc pracy – zapowiedź nowej ustawy wsparcia osób z niepełnosprawnością
Do końca roku przygotujemy nową ustawę o wsparciu osób niepełnosprawnych – zapowiedziała w czwartek, 19 stycznia 2017 r., minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska po spotkaniu z premier Beatą Szydło.
Móc dorobić więcej do renty socjalnej? Senat się nie zgadza
„Premiowanie niesprawiedliwości”, „gilotyna rentowo-emerytalna” – takich sformułowań używali senatorowie. „Jeżeli dana osoba może podjąć pracę, to właściwie jest to zaprzeczenie faktu, że ona się do tej pracy nie nadaje” – padło w odpowiedzi. 11 stycznia 2017 r. Senat odrzucił projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, który dawał możliwość osiągania miesięcznego przychodu przez pobierających tę rentę do wysokości 130 proc. średniej krajowej.
Nasze działania
Bez widoków na przyszłość? O osobach z niepełnosprawnością wzroku w programie „Misja Integracja”
Według danych GUS 1,8 mln Polaków ma poważne problemy ze wzrokiem. Mimo, że nie widzą, to wiele wiedzą – w tej grupie osób z niepełnosprawnością jest najwyższy poziom wykształcenia. Czego dziś brakuje osobom niewidomym i słabowidzącym w Polsce? O tym z Anną Woźniak-Szymańską – prezes Polskiego Związku Niewidomych, porozmawia Piotr Pawłowski. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 21 stycznia o godz. 8:40 w TVP 3. Powtórka w niedzielę o godz. 6:55.
Czytelniczka: potrzebna grupa „zero” i wysoki socjal dla osób, które nigdy nie podejmą pracy
„Są osoby, które pobierając rentę socjalna nigdy nie będą w stanie podjąć pracy, gdyż wymagają całodobowej opieki ze względu na niskofunkcyjność ruchową, jak i umysłową. Cały czas uważam, że powinna być dla takich ON grupa „zero” – całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji, wysoki socjal, a dla pozostałej grupy renta socjalna niższa i praca z zarobkami bez ograniczeń” – pisze Czytelniczka portalu, Grażyna R.
Sukces! Po naszej interwencji rodzicom córek z niepełnosprawnością zrobiono drogę do domu! I przy okazji całej wsi
W czerwcu ub. r. pisaliśmy o „drodze przez mękę”, bo tak o dojeździe do swojego domostwa na wsi mówił Józef Krygowski, ojciec trzech córek z niepełnosprawnością. „Droga, ale już nie męka” – podkreśla dziś. Sprawa znalazła szczęśliwe zakończenie. Jak twierdzi pan Józef, w dużej mierze dzięki interwencji naszej redakcji.
Kultura
„Niewidzialni”. Książka do czytania… na mrozie
„Dziś może mną gardzą, może współczują. Trudno mi to odczytać z ich twarzy. Jest mi zimno. Jestem głodny. Wstydzę się poprosić kogoś o pomoc, wskazówkę, gdzie mogę coś zjeść lub się ogrzać” – to fragment książki „Niewidzialni”, stworzonej przez Fundację Kapucyńską. Jest to pierwsza książka, którą można czytać… tylko na mrozie.
Głodny sportowych emocji? Wygraj album z Igrzysk w Rio!
Jeśli sport osób z niepełnosprawnością jest Ci bliski – nie mogłeś trafić lepiej! Weź udział w naszym konkursie i wygraj jeden z czterech albumów zdjęciowych z Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2016, wydanych w limitowanym nakładzie zaledwie 1500 egzemplarzy. Na zwycięzców dodatkowo czeka niespodzianka od redakcji.
Sport
Zaskakująca gra w tenisa. Zobacz, co się stało na korcie [WIDEO]
Serbski tenisista Novak Djokovic spróbował swoich sił w pokrewnej dyscyplinie – tenisie ziemnym na wózkach, pod okiem mistrza tej dziedziny, Dylana Alcotta. Wydarzenie miało miejsce podczas charytatywnej akcji „Noc z Novakiem” w ramach wystawy w Melbourne w Australii.
Relacje
Szkoła dla dzieci powstała w dwa miesiące
Czy jest możliwe, by wyremontować budynek w dwa miesiące i stworzyć w nim szkołę dla dzieci z niepełnosprawnością? Inicjatywa Stowarzyszenia Budujmy Przystań pokazuje, że dzięki darczyńcom można przekroczyć granice czegoś, co na pierwszy rzut oka wydaje się „niemożliwe”. Przeczytajcie wypowiedź Krzysztofa Łyżwińskiego, prezesa Stowarzyszenia Budujemy Przystań – Zrozumieć MPD – Radom oraz zobaczcie zdjęcia z renowacji budynku!
Filmiki tygodnia
Niewidzialna wystawa pełna tajemnic
W odcinku programu „Misja Integracja” prezentujemy Niewidzialną wystawę. Na warszawskiej Ochocie już od 5 lat można „zobaczyć” jak funkcjonują na co dzień osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku. Skąd osoby niewidome wiedzą, ile wody wlali do kubka? Jak korzystają z komputera? Ile czasu potrzeba na nauczenie się alfabetu Braila? O tym oraz wielu innych ciekawostkach opowiadają przewodnicy po Niewidzialnej wystawie. Są w tym autentyczni, bo… sami nie widzą.
Twarze Jolanty Golianek
W 2009 uległa ciężkiemu oparzeniu ciała – 30 proc. powierzchni: głowa, szyja, klatka piersiowa, ręce, nogi. Podczas leczenia i rehabilitacji zauważyła, że pomoc dla takich pacjentów jest znikoma. Postanowiła nauczyć się pracować z osobami po takiej traumie. Założyła Fundację Poparzeni, podopiecznym szuka lekarzy, rehabilitantów, psychologów. Poznajcie Jolantę Golianek!
fot. A. Witecka (1), sxc.hu (2, 5, 8), Sanja Gjenero/rgbstock.com (3), Mateusz Różański (4, 7), Stowarzyszenie Budujmy Przystań (6)