Pociąg do dostępności; Czy zakłady pracy chronionej są potrzebne?; Będzie jedno orzeczenie? Rząd szykuje reformę orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy; Co samorządy dofinansują ze środków PFRON w 2017 r.?; Zatrudnię, ale… 7 wymówek pracodawców; Konkurs! Zgłoś najlepiej dostosowany budynek; Co trzeba dzisiaj umieć, żeby dostać pracę? Przeczytaj więcej o najważniejszych wydarzeniach drugiego tygodnia lutego na portalu Niepelnosprawni.pl.
Polecamy
Pociąg do dostępności
– Jestem na 100 proc. przekonany, że za kilka lat, po ukończeniu naszego programu, wszystkie dworce będą dostosowane dla wszystkich pasażerów – mówi Marek Michalski, członek Zarządu PKP SA. Ten program ma termin końcowy do 2023 r.
Czy zakłady pracy chronionej są potrzebne?
Dlaczego firmy rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej? Czy ZPCH to tylko ochrona i sprzątanie? Kogo powinny wspierać? Na te pytania odpowiada Piotrowi Pawłowskiemu w „Misji Integracja” Monika Bugajewska-Tykarska, wiceprezes Zarządu POPON. Przeczytaj pełen zapis wywiadu.
Wydarzenia
Będzie jedno orzeczenie? Rząd szykuje reformę orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy
Premier Beata Szydło powołała Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Ma on przeanalizować funkcjonowanie dotychczasowego systemu i opracować projekt nowej ustawy.
Co samorządy dofinansują ze środków PFRON w 2017 r.?
Osoby zatrudnione, z miesięcznym dochodem maksymalnie 583 zł netto na osobę, będą zwolnione z obowiązku wniesienia wkładu własnego, gdy starają się o dofinansowanie czesnego na studia w ramach programu PFRON „Aktywny Samorząd”. To jedna ze zmian wprowadzonych do programu w tym roku. Samorządy do 28 lutego 2017 r. mogą składać wnioski do Funduszu o przyznanie środków w ramach tego programu.
Córka wywalczyła świadczenie pielęgnacyjne za opiekę nad matką. To 1406 zł zamiast 520
Kobieta sprawująca opiekę nad niesamodzielną matką otrzyma świadczenie pielęgnacyjne. Taką decyzję podjęło Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) – informuje na swojej stronie Rzecznik Praw Obywatelskich. Świadczenie to przyznane zostało z datą wsteczną, od 1 lipca 2013 r., czyli od dnia, w którym dokonano zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Praca
Zatrudnię, ale… 7 wymówek pracodawców
Ujmując rzecz łagodnie: w kwestii zatrudnienia osób z niepełnosprawnością deklaracje i działania pracodawców rozmijają się. W samej ich pracy widzą same pozytywy. Ale już do zatrudnienia takich pracowników w swoich przedsiębiorstwach odnoszą się mniej chętnie. Jak się usprawiedliwiają? Oto najczęstsze wymówki.
Pracować? Chętnie, ale… 7 częstych wymówek
Nie ma co ukrywać – ten artykuł to kij w mrowisko. Wspólnie z doradcami zawodowymi stworzyliśmy listę najczęstszych powodów, dla których osoby z niepełnosprawnością nie podejmują pracy. Nie w każdej sytuacji są to wykręty. Czasem to racjonalne, uzasadnione decyzje. Nie da się jednak ukryć, że czasem jest to katalog wybiegów.
Nasze działania
O prawach pacjenta w programie „Misja Integracja”
Wywiad lekarski przeprowadzany w towarzystwie innych pacjentów, rodziny czy pielęgniarek. Zamiana leków bez konsultacji i poinformowania pacjenta. Brak w szpitalu choć jednej osoby, która posługiwałaby się językiem migowym. Koszmar czy codzienność? W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” sprawdzimy, jaka jest kondycja przestrzegania praw pacjenta w Polsce i co sami tak naprawdę o nich wiemy. Przez meandry kodeksów i ustaw przeprowadzi nas prof. Dorota Karkowska z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Premiera odcinka „Misja Integracja” w sobotę 11 lutego o godz. 8:40 na TVP3. Powtórka w niedzielę o godz. 6:20.
Konkurs! Zgłoś najlepiej dostosowany budynek
Fundacja Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich zaprasza do udziału w 2. edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”. Jego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Kultura
Konkurs! Wygraj książkę o niezwykłej kobiecie, która urodziła się bez nóg
Kiedy Jen Bricker urodziła się bez nóg, zszokowani rodzice biologiczni uznali, że nie zapewnią jej właściwej opieki, dlatego oddali córkę do adopcji. W pełnym miłości domu rodziców adopcyjnych obowiązywała jedna prosta zasada: „Nigdy nie mów, że czegoś nie możesz”. Wkrótce nie było rzeczy, której ta energiczna dziewczyna nie byłaby w stanie dokonać. Weź udział w konkursie i wygraj książkę Jen Bricker pt. „Wszystko jest możliwe!”.
Sport
Podwodny obóz młodych Ślązaków [WIDEO]
Niedawno w Ciechanowie odbył się basenowy obóz nurkowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w którym wzięli udział młodzi mieszkańcy śląskich miast.
Relacje
Wziął wypadek na warsztat
Z łóżka po wypadku wyciągnęli go klienci, którzy nie chcieli rezygnować z jego usług. Dziś jest znany i nikogo już nie dziwi, że dużym warsztatem samochodowym zarządza facet na wózku.
Wideo tygodnia
Co trzeba dzisiaj umieć, żeby dostać pracę? [WIDEO]
To pytanie zadaliśmy przechodniom warszawskich ulic. Obejrzyjcie nasz materiał, który uzupełniliśmy o dwa zabawne komentarze.