Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
osiem zdjęć: dłoń dziecka trzyma kciuk rodzica, wykrzyknik, wózek przy schodach, narciarz bez przedramienia, minister Rafalska, Rober Kwiatkowski, Collette Divitto, modelka Alexandra Kutas

5 zawodów, w których praca czeka od zaraz; Prezes PFRON: Nie marnować potencjału; „Pacjent sam stanie na nogi” – otwarto ośrodek rehabilitacji dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym; Nie chcieli jej zatrudnić, bo ma zespół Downa. A jednak wszystkich zadziwiła!; Gdy dziecko ma padaczkę. Poradnik rodzica; Rewolucja w ukraińskim świecie mody. To tylko kilka przykładów najważniejszych wydarzeń trzeciego tygodnia lutego. Zobacz więcej w podsumowaniu tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

5 zawodów, w których praca czeka od zaraz

Mówi się, że nie ma pracy dla osób z niepełnosprawnością. Okazuje się jednak, że jest pięć zawodów, w których praca czeka od zaraz. I nie, nie są to ochrona i sprzątanie.

Prezes PFRON: Nie marnować potencjału

W których ministerstwach i spółkach Skarbu Państwa będą wkrótce czekać etaty? Jaki jest pomysł na pułapkę rentową? Czy będą pożyczki na sprzęt rehabilitacyjny i samochody? W obszernym wywiadzie mówi o tym prezes Zarządu PFRON, Robert Kwiatkowski.

Najważniejsze wydarzenia

Będzie kontrola 500 plus na dzieci z niepełnosprawnością? Mamy odpowiedź minister Rafalskiej

Wkrótce minie rok od przyznania pierwszych świadczeń w ramach Programu Rodzina 500 plus. W ramach podsumowania tego okresu zasygnalizowano poddanie kontroli działania tego Programu, zwłaszcza w kontekście wypłacania świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. Zapytaliśmy Elżbietę Rafalską, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, czy oznacza to weryfikację.

Monika Kuszyńska została mamą! Na świat przyszedł Jeremi

„Od dziś na Ziemi nasz syn Jeremi!!!!” – poinformował 15 lutego 2017 r. na swoim profilu na Facebooku Kuba Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej. To pierwsze dziecko wokalistki, która w wyniku wypadku samochodowego od ponad 10 lat porusza się na wózku.

Prezes ZUS stanie na czele zespołu ds. zmian w systemie orzekania

– Z ulgą wręczam tę nominację, gdyż mam gwarancję wysokiej jakości i efektywności pracy zespołu, który stanął przed tak trudnym zadaniem – mówiła 15 lutego 2017 r. minister Elżbieta Rafalska, powołując prof. Gertrudę Uścińską, prezes ZUS, na przewodniczącą zespołu, który ma się zająć reformą orzecznictwa w Polsce.

„Pacjent sam stanie na nogi” – otwarto ośrodek rehabilitacji dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym

Pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacji dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym został otwarty w piątek, 10 lutego, w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie). Placówka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny, w tym m.in. roboty egzoszkielety oraz lokomat.

Praca

Nie chcieli jej zatrudnić, bo ma zespół Downa. A jednak wszystkich zadziwiła!

Collette Divitto to 26-letnia Amerykanka, która ma zespół Downa, a także talent kulinarny. Nie mogła jednak znaleźć nigdzie pracy przez swoją niepełnosprawność, dlatego postanowiła… założyć własny biznes!

Choroba mnie nie zatrzyma

Czy stwardnienie rozsiane (SM) może być… przygodą? Okazuje się, że tak! W ten sposób do swojej choroby podchodzi Martyna Marcinkowska, która choć od ośmiu lat choruje, to stawia przed sobą wciąż nowe wyzwania.

Nasze działania

Czy wiesz, czym tak naprawdę jest autyzm? Odpowiedź w programie „Misja Integracja”

Wariat, szaleniec, osoba niepoczytalna – tak dr Piotr Nowak z Uniwersytetu w Białymstoku nazwał studenta z zespołem Aspergera, którego opisał w artykule opublikowanym w weekendowym dodatku do „Rzeczpospolitej”. Na tekst głośno zareagowały środowiska naukowe, fundacje i dziennikarze dużych wydawnictw, oburzeni tezami i językiem używanym przez nauczyciela akademickiego. Czym właściwie jest zespół Aspergera i zaburzenia ze spectrum autyzmu? Jak wygląda edukacja i adaptacja osób z tymi zaburzeniami w Polsce? Joanna Ławicka, prezes Fundacji Prodeste, odpowiada na te i wiele innych pytań. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 18 lutego o godz. 8.40 w TVP3. Powtórka następnego dnia o godz 6.20.

Gdy dziecko ma padaczkę. Poradnik rodzica

Epilepsja niejedno ma oblicze – od lekkich zaburzeń neurologicznych, po wyniszczające organizm setki napadów dziennie. 14 lutego, Światowy Dzień Chorych na Padaczkę, to była dobra okazja, by dowiedzieć się, jak reagować na pierwsze niepokojące objawy. Przeczytaj nasz poradnik!

Kultura

Widowisko „Tajemnica Bańki Szczęścia” od marca w całej Polsce!

Teatr Baniek Mydlanych zaprasza na unikalne widowisko dla dzieci i prezentuje nowy spektakl pn. „Tajemnica Bańki Szczęścia”. Na najmłodszych czekają Olbrzymie Bańki Mydlane w nowych kształtach i kolorach.

Sport

Trzy zwycięstwa alpejczyków w Słowenii

Po niedawnych mistrzostwach świata, część zawodników pojawiła się na zawodach Pucharu Europy (13-14 lutego) w słoweńskiej Kranjskiej Gorze. W zawodach oglądaliśmy Macieja Krężela z przewodniczką Anną Ogarzyńską oraz Igora Sikorskiego. Nasi alpejczycy w Słowenii trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.

Witold Skupień wicemistrzem świata w narciarskim sprincie!

Bardzo dobrze nasi reprezentanci zaczęli udział w mistrzostwach świata w biegach narciarskich i biathlonie, odbywających się w niemieckim Finsterau (10-19 lutego 2017 r.). W niedzielę, 12 lutego, po srebrny medal w biegu sprinterskim sięgnął Witold Skupień. Dodatkowo Polacy wywalczyli kilka miejsc punktowanych.

Relacje

Rewolucja w ukraińskim świecie mody

Ukraina szczyci się swoją pierwszą modelką na wózku – Alexandrą Kutas, która promuje markę VOZIANOV, znanego projektanta Fiodora Wozjanowa. Pierwszy ich pokaz odbył się 3 lutego podczas Mercedes-Benz Fashion Days Kyiv. Obejrzyj zdjęcia z pokazu!

Filmik tygodnia

Poznaj historię pilotki bez rąk – Jessiki Cox!

Chociaż urodziła się bez rąk, Jessica Cox nigdy nie pozwoliła, aby przeszkodziło jej to w pogoni za marzeniami. Z powodzeniem trenuje sztuki walki, ukończyła studia, wygłasza wykłady motywacyjne, jest jedyną na świecie pilotką samolotu nieposiadającą rąk, a także orędowniczką osób z niepełnosprawnością. Jej historię będzie można zobaczyć w dokumencie „Życie bez rąk: historia Jessiki Cox”. Premiera już w niedzielę, 19 lutego o godz. 17.00, na kanale Nat Geo People.


fot. sxc.hu (1, 2), Piotr Stanisławski (3), Robert Szaj (4), Tomasz Przybyszewski (5, 6), kadr z youtube.com (7), Uliana Paszkowa (8)

 

Przejdź na górę strony