Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
osiem zdjęć: Piotr Pawłowski odbiera Medal Kopernika, kartka z napisem Własny biznes, srebrny medal, Julija Samojłowa, Krzysztof Kotyniewicz, minister Rafalska, Bawer Aondo-Akaa, Ania Płoszyńska

Prezes PZG: chciałbym, aby środowisko Głuchych się zjednoczyło; „Taka ładna, ale na wózku” – wciąż „żywe” stereotypy; Minister Rafalska: do końca roku nowe propozycje ws. orzekania o niepełnosprawności; 5 kroków do własnej firmy; Windą do nieba. Prawo człowieka do pracy; Dostaliśmy nagrodę za popularyzację sportu paraolimpijskiego! Zobacz podsumowanie tygodnia 13-17 marca na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Prezes PZG: chciałbym, aby środowisko Głuchych się zjednoczyło

Najczęściej krytyką i atakami na PZG zajmowały i nadal zajmują się głównie osoby niezrzeszone w naszym stowarzyszeniu – mówi Krzysztof Kotyniewicz, nowy prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych (PZG). Co i jak chce zmienić?

„Taka ładna, ale na wózku” – wciąż „żywe” stereotypy

Dlaczego tak właściwie ludzie postrzegają nas – osoby z niepełnosprawnością – inaczej? Dlaczego często w oczach innych jesteśmy „tymi gorszymi”? Czy to, że używamy kół zamiast nóg cokolwiek zmienia? Przecież nadal jesteśmy pełnowartościowymi ludźmi – pisze Anna Płoszyńska, blogerka, II Wicemiss Polski na Wózku 2016.

Najważniejsze wydarzenia

Minister Rafalska: do końca roku nowe propozycje ws. orzekania o niepełnosprawności

Do końca roku przedstawimy propozycje zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności, pracuje nad nimi międzyresortowy zespół – zapowiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. – Obecny system orzekania jest zbyt rozproszony i chaotyczny – oceniła minister.

PFRON wstrzymał dofinansowanie niektórym organizacjom pozarządowym? Fundusz tłumaczy i uspokaja

PFRON wstrzymał dotację dla stowarzyszenia prowadzącego orkiestrę dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – takie doniesienia pojawiły się w ostatnim czasie w mediach. Chodzi o Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnością w Gdańsku, które ubiegało się o dofinansowanie w ramach konkursu „Kurs na samodzielność – zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w życiu społecznym”. Czy rzeczywiście artyści z niepełnosprawnością mają pakować instrumenty? Te i inne wątpliwości związane z konkursami PFRON rozwiewano podczas briefingu prasowego w warszawskiej siedzibie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Praca

5 kroków do własnej firmy

Steve Jobs, Roman Kluska, Piotr Krupa, pani Jola z kwiaciarni, szewc Zenek i sąsiedzi, którzy pod piątką prowadzą salon tatuażu. Własna działalność gospodarcza może mieć różne oblicza i skalę, ale początki zazwyczaj są takie same. Jak w „Ziemi obiecanej” Reymonta: „Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic – to razem mamy w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę…”.

Windą do nieba. Prawo człowieka do pracy

Rozważając zagadnienie pracy człowieka, najczęściej mówimy o jej ekonomicznym i społecznym wymiarze. Jako teolog nie mogę przejść obok tego obojętnie, i dlatego chcę poruszyć aspekt duchowy wymiaru pracy – pisze dr teologii Bawer Aondo-Akaa.

Nasze działania

O działalności ZUS i systemie ubezpieczeń społecznych w „Misji Integracja”

Nowe zasady orzekania o niepełnosprawności, edukowanie przyszłych lekarzy pod kątem orzecznictwa, zmiana wizerunku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – to tylko niektóre z tematów poruszonych przez Piotra Pawłowskiego w rozmowie z prof. Gertrudą Uścińską. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie gościem programu „Misja Integracja” w sobotę 18 marca o godz. 8:40. Program, emitowany na antenie TVP3, będzie miał powtórkę w niedzielę 19 marca o godz. 6:20.

Prezes Integracji otrzymał nagrodę Związku Banków Polskich [WIDEO]

Piotr Pawłowski, prezes Integracji, otrzymał Medal Mikołaja Kopernika – nagrodę przyznawaną najwybitniejszym postaciom polskiej bankowości. Jest to wyraz uznania za działania na rzecz dostępności usług finansowych dla osób z niepełnosprawnością. Nagrodę wręczono podczas odbywającego się w Warszawie 15 marca 2017 r. Forum Bankowego.

Lekcja dostępności na Giełdzie [WIDEO]

Czym jest dostępność, kto z niej korzysta i czy jest ona opłacalna biznesowo? Te tematy poruszył Piotr Pawłowski, prezes Integracji, podczas Międzynarodowej Konferencji pn. „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce”, organizowanej z inicjatywy Urzędu Patentowego RP w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jego słuchaczami byli przedstawiciele biznesu, nauki, sztuki i polityki. Jakie wnioski wyciągną oni z takiej lekcji?

Kultura

Piosenkarka z rdzeniowym zanikiem mięśni reprezentantką Rosji na tegorocznej Eurowizji

Poruszająca się na wózku na skutek rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) Julija Samojłowa będzie reprezentować Rosję podczas tegorocznej Eurowizji w Kijowie. Czy poradzi sobie lepiej niż Monika Kuszyńska?

Sport

Wygraj bilet na konferencję o zdrowym stylu życia i diecie!

Zdrowy styl życia nie jest dla wybranych. Co prawda potrzeba do tego trochę determinacji, samozaparcia i cierpliwości, ale warto, bo efektem jest lepsze samopoczucie oraz zdrowie. Jak zmienić nawyki żywieniowe i przekonać się do sportu? To tematy Food & Health Conference, wydarzenia, które 8 i 9 kwietnia odbędzie się w Gdyni. Pierwszy dzień jest szczególnie skierowany do osób z niepełnosprawnością. A portal Niepelnosprawni.pl posiada 10 bezpłatnych wejściówek dla Czytelników. Zobacz, jak je zdobyć!

Dostaliśmy nagrodę za popularyzację sportu paraolimpijskiego!

Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl, zdobył drugą nagrodę w Konkursie dla dziennikarzy „Sport paraolimpijski”, organizowanym po raz pierwszy przez Fundację Katarzyny Rogowiec AVANTI. Wyróżniony został artykuł, opublikowany tuż przed Igrzyskami w Rio de Janeiro, pt. „Paraolimpijczycy apelują do mediów: piszcie o nas normalnie, jak o sportowcach”.

Relacje

Rozpoczęcie gorącego sezonu parabadmintonistów

Pierwszym turniejem w tegorocznym sezonie był VI Spanish Para-Badminton International w Alcudii na Majorce, który odbył się w dniach 7-12 marca 2017 r. W zawodach brało udział ponad 160 zawodników z 26 krajów. Wśród nich było sześciu Polaków, w tym debiutantka – 14-letnia Daria Bujnicka z Pabianic, zawodniczka klasy SS6 (osoby niskiego wzrostu).

Filmiki tygodnia

Michał Dąbrowski – pisarz bez dłoni

Michał Dąbrowski to polski pisarz i poeta, który zadebiutował w 2011 roku książką „Dłoń”, gdzie opisał historię mężczyzny bez prawej dłoni. Choć autor we wszystkich wywiadach zaznacza, że „Dłoń” nie jest autobiografią, a książka została jedynie zainspirowana jego doświadczeniami, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest inaczej, bo książka jest niezwykle autentyczna, głęboka i niesie w sobie osobiste przesłanie. Obejrzyj materiał o Michale Dąbrowskim.

Rewolucja w Polsacie za sprawą Iwony Cichosz

Od drugiego odcinka programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” show emitowane jest z napisami na żywo dla osób niesłyszących. To rozwiązanie wywalczyło środowisko Głuchych. Zobacz, co na ten temat mówi Iwona Cichosz.

Przejdź na górę strony