Dobry zawód na rynku pracy; Prezes ZUS: jeden system orzekania zamiast pięciu; Wiceminister Stanisław Szwed: bez reformy orzecznictwa nie będzie innych reform; Praca dla 5 tys. osób z niepełnosprawnością? Ruszyły programy PFRON; Nowocześnie i z pasją, czyli szkolenia dla pracowników; Skandal w rosyjskiej telewizji. Zobaczcie, jak jurorzy potraktowali tancerza bez nogi. Zobacz podsumowanie czwartego tygodnia marca na portalu Niepelnosprawni.pl.
Szczególnie polecamy
Dobry zawód na rynku pracy
Dominik marzy o zawodzie hydraulika, lubi pracę z instalacją sanitarną, zwłaszcza spawanie i zgrzewanie rur. Już w pierwszej klasie umiał tyle, że był w stanie wykonywać proste naprawy w domowej instalacji centralnego ogrzewania.
Prezes ZUS: jeden system orzekania zamiast pięciu
– Nowy system ma być nakierowany na potrzeby osób niepełnosprawnych i niezdolnych do pracy, tak by udzielić im najwłaściwszej pomocy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, która kieruje też zespołem ds. reformy systemu orzekania.
Najważniejsze wydarzenia
Wiceminister Stanisław Szwed: bez reformy orzecznictwa nie będzie innych reform
– Na pewno bardzo ważne jest w kontekście wypracowywania nowego systemu orzecznictwa, by pozostawić dostęp do orzekania. W ZUS obecnie jest 49 oddziałów, które orzekają o niepełnosprawności. Dla osób, które będą musiały jechać np. 150 km, by się orzec, może to stanowić problem – mówił Mirosław Przewoźnik, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. rozwiązywania problemów mieszkańców „Polski powiatowo-gminnej” 22 marca 2017 r. O reformie orzecznictwa mówił też wiceminister Stanisław Szwed.
Nikt nie chciał dać im szansy. Tymczasem ich Klubokawiarnia ma już ponad rok
– Udane wyzwanie – tak w dwóch słowach roczną już pracę w Klubokawiarni Życie jest fajne opisuje Bartosz Jakubowski, młody mężczyzna z zespołem Aspergera. Jak zmieniło się jego i kolegów życie przez ten czas? O to zapytaliśmy podczas pierwszych urodzin Klubokawiarni, pierwszego tego typu miejsca, które zatrudnia osoby z autyzmem.
Praca
Praca dla 5 tys. osób z niepełnosprawnością? Ruszyły programy PFRON
– Osoby niepełnosprawne mają jeden z największych potencjałów na rynku pracy. Przy jego właściwym wsparciu w przyszłości uda się znaleźć pracę dla 500 tys. osób – powiedział podczas spotkania prasowego w siedzibie PFRON prezes Zarządu Funduszu, Robert Kwiatkowski. Wykorzystaniu potencjału na razie mają służyć trzy programy prozatrudnieniowe, których celem jest wprowadzenie na rynek pracy 5 tysięcy osób!
Inny punkt widzenia: przeszkody i wymówki
Mimo wielu kampanii społecznych, szkoleń dla pracodawców i osób niepełnosprawnych, wskaźnik zatrudnienia tej grupy nadal jest bardzo niski. Warto zastanowić się, jakie są tego przyczyny. Przeczytaj komentarz Hanny Pasterny.
Nasze działania
O dostępności środków transportu w programie „Misja Integracja”
Pociąg, autobus, samochód czy samolot – przy takim wyborze środków lokomocji, przemierzanie długich dystansów nie powinno nam sprawiać kłopotów. A jednak osoby z niepełnosprawnością wciąż napotykają na różne przeszkody, które utrudniają im podróżowanie: brak windy, złe rozmieszczenie guzków informujących osoby niewidome o końcu peronu czy niejednolite oznaczenia dróg. W najbliższym odcinku „Misja Integracja” przyjrzymy się dobrym i złym rozwiązaniom w transporcie. Premiera programu w sobotę 25 marca o godz. 8:40 na TVP3. Powtórki w niedzielę o 6:20 i we wtorek o 13:50.
Nowocześnie i z pasją, czyli szkolenia dla pracowników
Co zrobić, gdy podczas zwiedzania wózkowicz złapie gumę, jak osobie niewidomej pokazać historię pieniądza i jak zaciekawić tym ucznia z zespołem Aspergera. To wszystko wiedzą pracownicy przeszkoleni przez Fundację Integracja.
Tylko do 31 marca Integracja przyjmuje zgłoszenia do konkursu „Lider Dostępności”
Konkurs „Lider Dostępności” promuje projektowanie uniwersalne, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników, a także najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Konkurs jest organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Kultura
Konkurs książkowy! Polscy naukowcy ratowali Żydów. Poznaj tę historię
Wojna ma to do siebie, że z jednej strony wyzwala w ludziach bezmiar okrucieństwa, a z drugiej pozwala im osiągnąć pełnię człowieczeństwa. Nazbyt często skupiamy się tylko na pierwszym aspekcie. Tylko czasami przypominamy sobie o heroicznych dokonaniach takich ludzi, jak polski biolog Rudolf Weigl. Weź udział w konkursie i wygraj książkę pt. „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla”.
Skandal w rosyjskiej telewizji. Zobaczcie, jak jurorzy potraktowali tancerza bez nogi
– To chwyt poniżej pasa – tak określił występ tancerza bez nogi w rosyjskim talent show pt. „Minuta Sławy” nestor rosyjskiego dziennikarstwa i członek jury programu Władimir Pozner. Z kolei inna jurorka – aktorka i reżyserka Renata Litwinowa zaproponowała uczestnikowi, by… nie eksponował swojej niepełnosprawności.
Sport
Olimpijskie trasy w Pjongczangu przetestowane. Z sukcesem
Polscy zawodnicy mają już za sobą pierwsze starty na olimpijskich trasach. Polscy biegacze i alpejczycy rywalizowali w przedolimpijskich sprawdzianach. Naszym reprezentantom poszło całkiem udanie, jednak szczyt formy niewątpliwie przypaść powinien za rok podczas Igrzysk Paraolimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu.
Relacje
Filmowy kalendarz osób z zespołem Downa
„Filmowa Łódź” to już druga edycja niezwykłego kalendarza, w którym podopieczni Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa odtwarzają sceny z kultowych, polskich filmów. Zobaczcie galerię!
Filmik tygodnia
Sonda Integracji: co sądzisz o ZUS-ie?
Fakty i mity krążące wokół Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do dziś się przenikają. Co Warszawiacy uważają o ZUS-ie? Zobaczcie, ciekawe odpowiedzi.