Czy trzeba rezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego i przechodzić na emeryturę?; Pracownik ze spektrum autyzmu; 90 mln zł na samodzielność. PFRON ogłosił wyniki konkursu; Będzie praca na poczcie? Podpisano porozumienie z PFRON i ministerstwem; Dołącz do nas w mediach społecznościowych; Podbić Amerykę Południową na wózkach. Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia marca na portalu Niepelnosprawni.pl!
Szczególnie polecamy
Czy trzeba rezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego i przechodzić na emeryturę?
W ostatnim czasie dzwonią do naszej redakcji rodzice dzieci z niepełnosprawnością, którzy w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego wysyłani są przez urzędników do ZUS, by występowali o ustalenie emerytury. Urzędnicy twierdzą, że w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego nie będzie już opiekunom wypłacane świadczenie pielęgnacyjne. Jak się okazuje, nie mają racji.
Pracownik ze spektrum autyzmu
Oczy i mózg Adama pracują jak skaner. Każdą liczbę, którą odczytają oczy, mózg zapisuje we właściwym porządku, w odpowiedniej sekcji. Ta umiejętność przydaje się Adamowi, gdy wypełnia formularze księgowe. Korzystają z niej także inni pracownicy szkoły, w której pracuje Adam. I coraz rzadziej przypominają sobie, że ich kolega ma zespół Aspergera – łagodniejszą formę autyzmu. Przypominamy – już w niedzielę, 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Najważniejsze wydarzenia
90 mln zł na samodzielność. PFRON ogłosił wyniki konkursu
– Sam z domu bym nie wyszedł. Dla mnie pomoc asystenta jest niezbędna. Mam nadzieję, że nadejdzie taki dzień, że moje marzenia o samodzielności się spełnią – mówi Krzysztof Naczaj, który od lat korzysta z usług asystenckich w Fundacji Pomocna Ręka. Organizacja w tym roku po raz kolejny otrzyma dofinansowanie z PFRON w ramach konkursu „Kurs na samodzielność”.
Wysoka podłoga, brak informacji, nieprzeszkolony personel. NIK o komunikacji miejskiej
Nawet 10 proc. użytkowników transportu publicznego to osoby z niepełnosprawnością. Niestety, polskie miasta wydają się nie zauważać tych potrzeb, tłumacząc się, że pasażerów z niepełnosprawnością jest… zbyt mało. Efekty takiego podejścia najlepiej widać w raporcie przedstawionym przez prezesa NIK, Krzysztofa Kwiatkowskiego, podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury, które odbyło się w Sejmie 23 marca 2017 r.
Praca
Będzie praca na poczcie? Podpisano porozumienie z PFRON i ministerstwem
– Kluczowe znaczenie ma dla nas poprawienie dostępności do rynku pracy dla osób niepełnosprawnych, likwidacja barier architektonicznych, ale też poprawa wszystkich usług, które powinny być dla wszystkich jednakowo dostępne – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska. Instytucją, która stoi przed wyzwaniami, o których mówiła pani minister, jest Poczta Polska, która z ministerstwem, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i PFRON podpisała porozumienia o współpracy na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Ochrona i sprzątanie. Jak wyglądają te zawody?
Ochrona i sprzątanie nie mają dobrych notowań wśród szukających pracy. Wiadomo, nie są to zajęcia dla każdego. Zwłaszcza, gdy pod uwagę są brane różne rodzaje niepełnosprawności. Choćby dlatego warto dowiedzieć się więcej o tych zawodach.
Nasze działania
Dołącz do nas w mediach społecznościowych
Instagram, YouTube, Twitter i Facebook – to platformy, na których możecie nas znaleźć! Każda z nich dzieli się z Wami różnymi informacjami. Jakimi? Sprawdźcie sami!
Kultura
Muzeum POLIN zaprasza na warsztaty dla osób ze spektrum autyzmu
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia 2017 r. w godz. 13-15, w Muzeum POLIN w Warszawie odbędą się bezpłatne warsztaty „Spotkania z kulturą żydowską”, przeznaczone dla dorosłych osób ze spektrum autyzmu. W czasie warsztatów będzie można porozmawiać o tym, kim są Żydzi i na czym polega religia żydowska.
Sport
Niewidomy pływak niewpuszczony na siłownię. Ma przyjść z opiekunem. RPO: to przejaw dyskryminacji
Czy utytułowany sportowiec, paraolimpijczyk z Pekinu i Londynu, może korzystać z siłowni tylko w asyście opiekuna? Zdaniem właścicieli jednej z krakowskich siłowni: tak. „Zdarzenie może stanowić przejaw dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność w dostępie do usług oferowanych publicznie” – podkreśla Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Polacy zdobyli 39 medali na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych
Znakomity dorobek polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Z zakończonych 24 marca Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych przywieźli do kraju 39 medali: 10 złotych, 15 srebrnych i 14 brązowych.
Relacje
Podbić Amerykę Południową na wózkach [GALERIA]
Michał Woroch i Maciej Kamiński od kilku lat poruszają się na wózkach. W 2012 roku dotarli na najdalej wysunięty na zachód kraniec Europy – przylądek Cabo da Roca. Trochę po to, żeby udowodnić innym, że można, a trochę, by wyjść poza granice „samych siebie”. Teraz cel jest znacznie bardziej odległy – od listopada ubiegłego roku są w podróży po Ameryce Południowej: od Argentyny, przez Chile, Boliwię, Peru, Ekwador i Kolumbię, by po 12 miesiącach dotrzeć do Kanady.
Filmik tygodnia
Obejrzyj historię Łukasza Krasonia
Łukasz Krasoń, podobnie jak Nick Vujicic, jest mówcą motywacyjnym. Mężczyzna choruje na dystrofię mięśniową, od siódmego roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. Zdecydował się podzielić swoją historię, aby pomóc wszystkim tym, którzy szukają inspiracji i motywacji do lepszego, pełniejszego życia.
Autor: Redakcja, fot. sxc hu (1); Mateusz Różański (2, 5, 6), Muzeum POLIN (3), Wheelchairtrip (4), Olimpiady Specjalne (7), Tyniecka NWP Kraków/facebook.com (8)