Kij czy marchewka? Jak to robią w USA?; „Za życiem” pod lupą: opieka wytchnieniowa; Słyszalny głos. Znamy nowy skład Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych; Tak będzie wyglądać legitymacja? Estetyczna, mała i plastikowa; O ile wzrosną renty w 2018 r.? Znamy propozycję rządu; To może być ekscytująca przygoda! Weź udział w rajdzie „Niewidomi Na Tandemach”. Te i inne tematy znajdziesz w podsumowaniu pierwszego tygodnia czerwca na portalu Niepelnosprawni.pl.
Szczególnie polecamy
Kij czy marchewka? Jak to robią w USA?
Czy Stany Zjednoczone to kraj wolny od barier? Jak na tle USA wyglądają polskie miasta? Jaki jest amerykański pomysł na wymuszenie dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnością? Czy pozew sądowy to jedyne rozwiązanie? Mówi nam o tym w wywiadzie David Capozzi, dyrektor amerykańskiej Access Board (Rady ds. Dostępu), niezależnej agencji rządowej, działającej na rzecz zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnością.
„Za życiem” pod lupą: opieka wytchnieniowa
Opieka wytchnieniowa, mieszkania chronione i praca opiekunów – to trzy główne rozwiązania Programu „Za życiem”, które mają zacząć obowiązywać już od lipca 2017 r. Ponieważ czerwiec na portalu jest miesiącem poświęconym rodzicom i opiekunom, sprawdzamy, na czym te rozwiązania polegają, jaki jest stan obecny, a jak być powinno. Zaczynamy od opieki wytchnieniowej, czyli możliwości przekazania na jakiś czas opieki nad swoim podopiecznym odpowiednio przygotowanym specjalistom.
Najważniejsze wydarzenia
Słyszalny głos. Znamy nowy skład Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych
7 czerwca 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie członków VII kadencji Krajowej Rady Konsultacyjnej, działającej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Nominacje jej członkom wręczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dzięki nowelizacji Ustawy o rehabilitacji, dominujący głos w Radzie zyskali przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Tak będzie wyglądać legitymacja? Estetyczna, mała i plastikowa
Wybrano nowy wzór legitymacji osoby niepełnosprawnej. Od 1 sierpnia 2017 r. zastąpi on używane obecne mało estetyczne i nieporęczne dokumenty, które nie mieszczą się w portfelu, przez co łatwo się niszczą i gubią. Zmiana formatu i wyglądu legitymacji to efekt nacisków naszego portalu i jego Czytelników.
Praca
W 2018 r. wzrośnie pensja minimalna i stawka za godzinę
Minimum 2080 zł brutto miesięcznie na etacie i 13,50 zł za godzinę. To stawki zaproponowane przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej i zaakceptowane 6 czerwca 2017 r. podczas posiedzenia Rady Ministrów.
O ile wzrosną renty w 2018 r.? Znamy propozycję rządu
Rada Ministrów przyjęła 6 czerwca 2017 r. propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 r., przedłożoną przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Nasze działania
Łódzka Kolej Aglomeracyjna z certyfikatem „Obiekt bez barier”
Łódzka Kolej Aglomeracyjna za swoje działania na rzecz dostępności placówki dla osób z niepełnosprawnością – Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna – otrzymała od Fundacji Integracja certyfikat „Obiekt bez barier”.
Kultura
Społeczne grafiki na elewacji częstochowskiego MOPS
Bieda, bezrobocie, niepełnosprawność, bezdomność – to tematy czterech grafik ściennych, które pojawiły się na elewacji budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Mają skłaniać do refleksji i kształtować wrażliwość opinii publicznej.
Sport
To może być ekscytująca przygoda! Weź udział w rajdzie „Niewidomi Na Tandemach”
Fundacja „Niewidomi Na Tandemach” zaprasza do udziału w jednym z trzech rajdów rowerowych. Choć projekt skierowany jest głównie do osób niewidomych, na tylne siodełka są zaproszeni także pasjonaci jazdy na rowerze, którzy z powodu innych dysfunkcji nie są w stanie samodzielnie jeździć.
Relacje
Turniej Rugby Metro Cup 2017
Kolejna edycja Rugby Metro Cup już za nami. W tegorocznym turnieju uczestniczyło pięć drużyn: Dania, Francja, Szwecja, Niemcy i Polska. Zwycięzcą rozgrywek została Dania. Zobacz pełne dynamiki zdjęcia z tego wydarzenia!
Poznaj twórcę nowej legitymacji osoby niepełnosprawnej! [WIDEO]
– Bardzo cieszę się z wygrania konkursu „Moja legitymacja” – mówi mieszkający w Krakowie architekt i grafik Piotr Felczyński. – Moje życie to historia sytuacji i przełomów przyczyniających się jednak do twórczego, osobistego rozwoju – pod każdym względem. Jestem ojcem Asi i Jurka. Jurek ma 28 lat, ma porażenie mózgowe i znaczne upośledzenie umysłowe. Tak więc problem niepełnosprawności nie jest mi obcy. Zrealizowałem się jako architekt. Pojawienie się Jurka spowodowało moje „przebranżowienie”. Do dzisiaj pracuję jako grafik. Łatwiej jest mi godzić wszystkie obowiązki.
Filmik tygodnia
„Afast! Powiedz to” – zobacz nową aplikację dla chorych na afazję
„Afast! Powiedz to” jest innowacyjną i bezpłatną platformą, przeznaczoną do wspomagania terapii afazji. Aplikacja umożliwia chorym z afazją, ich opiekunom oraz logopedom swobodny dostęp do multimedialnego narzędzia rehabilitacyjnego. Zależnie od rodzaju zaburzeń mowy, chory może korzystać z jednego z trzech przygotowanych przez specjalistów programów terapii. Możliwe jest również utworzenie indywidualnego konta dla logopedy lub opiekuna, a następnie ułożenie specjalnej terapii pod kątem potrzeb będącego pod ich opieką chorego.
Zobacz, jak radzi sobie Michał Ludwiczak w trzecim dniu rajdu „Pokonać siebie”
5 czerwca to trzeci dzień rajdu pn. „Pokonać siebie”, który wystartował z Gdańska nad Morskie Oko. Wśród uczestników jest Michał Ludwiczak, poruszający się na rowerze trójkołowym. Zasmakuj jednego dnia w trasie!
Redakcja, fot. sxc.hu (1, 4), MRPiPS (2), Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (3), Tomasz Przybyszewski (5), redakcja (6), Mateusz Różański (7), Simona Supino (8)
Magazyn „Integracja” oraz portal Niepelnosprawni.pl są
współfinansowane ze środków PFRON i miasta stołecznego Warszawy