Co nowego w szkole?; Prezes ZUS: zmienia się filozofia orzekania; Czy trzeba będzie płacić za wymianę legitymacji na nową? Mamy odpowiedź ministerstwa; Zawalcz wraz z innymi o swoje niezależne życie; Rozmowa o pracę. Jakie pytania nie powinny paść [WIDEO]; Małgorzata Matuszak: najłatwiej jest zamknąć się w domu i użalać nad sobą. Zobacz więcej tematów w podsumowaniu ostatniego tygodnia sierpnia na portalu Niepelnosprawni.pl.
Szczególnie polecamy
Co nowego w szkole?
„Od 1 września 2017 r. będą obowiązywać nowe elastyczne rozwiązania, które zapewnią organizację kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami” – chwali się MEN. Mają one służyć edukacji włączającej. Zobaczmy, co przygotował resort edukacji.
Prezes ZUS: zmienia się filozofia orzekania
„Staramy się odejść od diagnozowania ograniczeń i deficytów. Jak założyliśmy w pracach Zespołu, celem wyjściowym orzekania będzie wskazanie potencjału, możliwości, zdolności i umiejętności” – tłumaczy nam w wywiadzie prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która przewodniczy międzyresortowemu zespołowi mającemu zreformować system orzekania.
Najważniejsze wydarzenia
Czy trzeba będzie płacić za wymianę legitymacji na nową? Mamy odpowiedź ministerstwa
Od 1 września br. powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności powinny przyjmować wnioski o wydawanie nowych wzorów legitymacji osobom z niepełnosprawnością. Wystawienie dokumentu jest darmowe, jedynie jego duplikat kosztuje 15 zł. Pojawiła się jednak wątpliwość, czy wymiana ważnej jeszcze legitymacji będzie traktowana jak wydanie duplikatu, czyli płatna?
Zawalcz wraz z innymi o swoje niezależne życie
Wypracowanie rozwiązań do stworzenia nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami – to główny cel III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który będzie przebiegać pod hasłem „Za niezależnym życiem”. Dla uczestników Kongres jest bezpłatny. Aby jednak wydarzenie się odbyło, organizatorzy potrzebują ok. 70 tys. zł.
Praca
Rozmowa o pracę. Jakie pytania nie powinny paść [WIDEO]
„Rozmowa kwalifikacyjna” to drugi odcinek kompendium wiedzy pt. „Dobre i złe praktyki. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością”, w którym wyjaśniamy, na jakie pytania podczas rozmowy o pracę osoba z niepełnosprawnością nie ma obowiązku odpowiadać. To także dobry materiał dla rekruterów, by wiedzieli, jak właściwie i poprawnie należy przeprowadzić taką rozmowę z kandydatem z niepełnosprawnością.
Kultura
Małgorzata Matuszak: najłatwiej jest zamknąć się w domu i użalać nad sobą
Małgorzata Matuszak w dzieciństwie straciła obie nogi. Jak mówi, gdyby nie amputacja, straciłaby życie. „Zawsze tkwiła we mnie potrzeba udowadniania sobie i innym, że potrafię i mogę. Nigdy się nie poddawałam” – podkreśla felietonistka.
Sport
Ruszają kolarskie mistrzostwa świata
Po trzech rundach Pucharu Świata kolarze szosowi stają przed najważniejsza imprezą sezonu – mistrzostwami świata. Do Pietermaritzburg w Republice Południowej Afryki (RPA) udała się liczna grupa Polaków, którzy liczą na medale.
Husaria Kraków po raz trzeci Mistrzem Polski Amp Futbol Ekstraklasy!
Zakończył się najbardziej wyrównany sezon w historii Amp Futbol Ekstraklasy. O mistrzostwie zadecydował dopiero ostatni mecz rozgrywek, w którym Husaria Kraków pokonała gospodarzy, Glorię Varsovia 2:1 i po raz trzeci z rzędu pokazała, że jest najsilniejszą drużyną w kraju.
Relacje
Mistrzostwa Świata w parakajakarstwie
W dniach 23-26 sierpnia 2017 r. w czeskiej miejscowości Racice odbyły się Mistrzostwa Świata osób z niepełnosprawnością w parakajakarstwie. W siedmioosobowej ekipie kadrowiczów Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” Zielona Góra reprezentowało dwoje paraolimpijczyków: Kamila Kubas i Mateusz Surwiło. Zobacz galerię z tego wydarzenia!
Autor: Redakcja, fot. Mateusz Różański (1, 6), Magdalena Dąbek (2), sxc.hu (3,4), Robert Szaj (5), archiwum ZUS (7), Bartłomiej Budny/Amp Futbol (8)
Magazyn „Integracja” oraz portal Niepelnosprawni.pl są
współfinansowane ze środków PFRON i miasta stołecznego Warszawy