Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
fragmenty ośmiu zdjęć: pęknięty łańcuch, okładka magazynu Integracja 4/2016, mural ze wstającym dzieckiem z wózka, wózek sklepowy, Łukasz Szeliga, jedna z zawodniczek skacząca w dal na paraolimpiadzie, Adam Bodnar, zapalenie znicza olimpijskiego

Rio 2016. Znicz zapłonął; Orzekanie na nowo. Czym jest ICF?; Po szkole wózkiem elektrycznym. Zmiana decyzji dyrekcji po interwencji Rzecznika Praw Dziecka; Czytelniczka: 2800, które można „dorobić” do renty, to mało? To ile „niezdolne do pracy” osoby chcą dorabiać?; „Integracja” 4/2016. Jest już nowy numer! Zapraszamy na podsumowanie pierwszego tygodnia września na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Rio 2016. Znicz zapłonął

Brawurowy skok wózkiem, przemarsz sportowców, samba na protezach. To niektóre z atrakcji ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, która w nocy z 7 na 8 września 2016 r. odbyła się na legendarnej Maracanie.

Orzekanie na nowo. Czym jest ICF?

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, zapowiedziała niedawno wprowadzenie orzekania uczniów ze specjalnymi potrzebami w oparciu o ICF. Czym tak naprawdę jest ta opracowana przez Światową Organizację Zdrowia klasyfikacja?

Najważniejsze wydarzenia

Po szkole wózkiem elektrycznym. Zmiana decyzji dyrekcji po interwencji Rzecznika Praw Dziecka

Historia Antka z Jaźwina, który dostał zakaz poruszania się po szkole wózkiem elektrycznym, wstrząsnęła Polską. Ostatecznie skończyło się po jego myśli. Szkoda, że dopiero po interwencji Rzecznika Praw Dziecka.

Czy Polacy będą się mogli skarżyć do ONZ na dyskryminację?

Zgłoszenie skargi na Polskę do Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych przy ONZ – taką możliwość przewiduje protokół fakultatywny do Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. W Polsce on jednak nie działa, mimo ratyfikowania Konwencji. Rzecz w tym, że protokół nie jest obowiązkowy. Jego podpisania domaga się Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar. Rząd ma na ten temat odmienne zdanie.

Praca

Czy ograniczenie handlu w niedzielę zagrozi miejscom pracy?

2 września 2016 r. do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Podpisy pod nim złożyło ponad 518 tys. Polaków. O to, czy ta ustawa może mieć wpływ na rynek pracy osób z niepełnosprawnością, zapytaliśmy ekspertów.

Czytelniczka: 2800, które można „dorobić” do renty, to mało? To ile „niezdolne do pracy” osoby chcą dorabiać?

Pod artykułem, w którym informowaliśmy, że od września br. można mniej dorobić do renty i że zmianie ulegają także kwoty dofinansowań, rozgorzała dyskusja o tym, czy w ogóle dorabianie do renty powinno być dopuszczalne i jakie graniczne kwoty byłyby właściwe.

Nasze działania

O edukacji integracyjnej i włączającej w programie „Misja Integracja”

Za nami pierwszy tydzień roku szkolnego – pobudka po wakacyjnej przerwie i rozgrzewka przed tym, co czeka uczniów i nauczycieli przez najbliższe dziewięć miesięcy. 1 września zajęcia rozpoczęły się też w Szkole Podstawowej nr 32 w Warszawie. W placówce działają oddziały integracyjne, w których uczą się wspólnie dzieci sprawne i te z różnymi niepełnosprawnościami. Jak funkcjonują takie klasy? Czy dzieci i rodzice nie mają uprzedzeń? O tym z dyrektor szkoły Anną Walczak porozmawia Piotr Pawłowski. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 10 września o godz. 8.50 na TVP3.

„Integracja” 4/2016. Jest już nowy numer!

Najnowszy numer „Integracji” – jak można od razu zauważyć – w głównej mierze poświęcony jest rocznicy 25-lecia polskiego systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej. W magazynie analizujemy, co udało się już zrobić, a co jest jeszcze do poprawy. I zachęcamy Czytelników do tego samego, przypominając, że do 15 września można zgłaszać propozycje poprawek do ustawy o rehabilitacji (konsultacje społeczne) poprzez stronę PFRON.

Pomóż nam znaleźć „Człowieka bez barier 2016”!

Razem wybierzmy osobę z niepełnosprawnością, która jest aktywna, bezinteresownie pomaga innym, a jej życie społeczne lub zawodowe oraz sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością mogą stać się wzorem do naśladowania dla innych. Na zgłoszenia kandydatów do konkursu „Człowiek bez barier 2016” czekamy do 24 października 2016 roku.

Kultura

W Koszalinie trwa Festiwal „Integracja Ty i Ja”

38 produkcji filmowych walczyć będzie o nagrodę 13. Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, który rozpoczął się we wtorek 6 września w Koszalinie. Impreza jest poświęcona życiu i problemom osób z niepełnosprawnością.

Sport

Rozpoczynają się Igrzyska Paraolimpijskie w Rio. Kibicujmy razem naszym zawodnikom!

Niepelnosprawni.pl/rio – to specjalny dział portalu www.niepelnosprawni.pl na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro, które rozpoczęły się 7 września. Zakładka jest i będzie wypełniana najświeższymi informacjami i ciekawostkami, opisami poszczególnych dyscyplin, rozmowami i galeriami zdjęć.

Powtórka z Londynu mile widziana

Ile medali zdobędziemy w Rio? Czy afera dopingowa dotyczy tylko Rosjan? Dlaczego nie zawsze paraolimpijczycy powinni rywalizować ze sportowcami pełnosprawnymi? Mówi nam w wywiadzie Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Relacje

Ceremonia otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich 2016

W nocy z 7 na 8 września odbyła się ceremonia otwarcia XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro na Stadionie Marakanã. Zobacz galerię z tego wydarzenia!

Filmiki tygodnia

Zadowolony pracownik i usatysfakcjonowany pracodawca – dzięki portalowi sprawniwpracy.pl

Aktywizacja zawodowa to termin, który jednym kojarzy się z przymusem wyjścia z domu, innym – z szansą na poprawę swojej sytuacji ekonomiczno-społecznej. Czy jest możliwe, by pracownik z niepełnosprawnością był zadowolony ze swojej pracy, a pracodawca usatysfakcjonowany z takiego pracobiorcy i wykonywanych przez niego zadań? W materiale pokazujemy pracownika i pracodawcę, którym pomógł portal Sprawniwpracy.pl.

Zobacz, co to jest i jak wygląda kształcenie integracyjne

Kształcenie integracyjne to jedna z kilku opcji, z których mogą wybierać rodzice dzieci z niepełnosprawnością. Po wizycie w poradni psychologiczno-pedagogicznej otrzymują oni rekomendacje, do jakiej szkoły najlepiej zapisać dziecko: ogólnej, z oddziałami integracyjnymi czy specjalnej. W klasie integracyjnej dziecko może liczyć na pomoc nauczyciela wspierającego.

Przejdź na górę strony