Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
osiem zdjęć: dłonie przeliczające pieniądze, ołówiek i temperówka, okładka książki Poliglotyczni kochankowie, kaduceusz, Łukasz Irla z kibicami kolumbijskimi, prof. Uścińska, ks. Zaleski-Isakowicz, prof. Radziszewski.

Znaczny stopień, czyli bez limitu, skierowania i kolejek; Reforma orzecznictwa. Porządkowanie systemu; Jesteś po urazie rdzenia kręgowego? Zgłoś się na darmowe konsultacje u znanego urologa; Jaka przyszłość WTZ?; Przygoda z mundialem. Pociąg do futbolu. Te oraz wiele innych tematów znajdziecie w podsumowaniu ostatniego tygodnia czerwca na portalu Niepelnosprawni.pl!

Szczególnie polecamy

Znaczny stopień, czyli bez limitu, skierowania i kolejek

1 lipca 2018 r. wchodzi w życie ustawa wprowadzająca szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Co przewidują nowe przepisy?

Reforma orzecznictwa. Porządkowanie systemu

Czy reforma systemu orzekania oznacza weryfikację wszystkich orzeczeń? Czy zmienia system świadczeń? Czy będzie też orzekana niesamodzielność? Mówi nam prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, przewodnicząca zespołu ds. reformy orzekania.

Najważniejsze wydarzenia

Jesteś po urazie rdzenia kręgowego? Zgłoś się na darmowe konsultacje u znanego urologa

Ruszyły zapisy na bezpłatne konsultacje urologiczne dla osób po urazie rdzenia kręgowego z prof. Piotrem Radziszewskim i jego zespołem. Warto zgłosić się jak najszybciej!

Czy można usunąć z klasy ucznia z zespołem Aspergera, bo… dostał świadectwo z czerwonym paskiem?

Takie pytanie wybrzmiewa z komentarza, który pojawił się pod jednym z artykułów na portalu Niepelnosprawni.pl: „Mamy w klasie dziecko z zespołem Aspergera. Uczeń chodzi do szkoły publicznej i klasy nieintegracyjnej. Ma nauczyciela wspomagającego, który jest tylko dla tego dziecka. Pani mu pomaga podczas sprawdzianów, kartkówek, itd. Uczeń uzyskał świadectwo z czerwonym paskiem. Czy my jako rodzice pozostałych dzieci, możemy się ubiegać o usunięcie tego nauczyciela lub ucznia z klasy?”. Co odpowiedzieć?

Praca

Jaka przyszłość WTZ?

26 czerwca rząd podjął decyzję o zwiększeniu finansowania w kolejnych latach warsztatów terapii zajęciowej. W jakich realiach działają obecnie WTZ-y? Czy wciąż są elementem systemu? Co należałoby zmienić? Rozmawiamy z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.

Poznaliśmy wyższe stawki dla WTZ i ZAZ

Rząd przyjął we wtorek, 26 czerwca, nowelizację rozporządzenia ws. algorytmu przekazywania środków PFRON samorządom, które zakłada m.in. zwiększenie dofinansowania do Warsztatów Terapii Zajęciowych.

Nasze działania

Znamy kolejnych liderów dostępności. Odbył się Kongres Urbanistyki Polskiej w Gdyni

Podczas tegorocznego Kongresu Urbanistyki Polskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla samorządów w konkursie Lider Dostępności 2018. Plac Europejski w Warszawie uznano za najlepiej dostosowaną przestrzeń miejską. Nagroda dla samorządu trafiła zaś do władz Poznania. Jury konkursu zdecydowało się wyróżnić również Białystok.

Kultura

Różne języki miłości. Wygraj książkę „Poliglotyczni kochankowie”

„Powieść Liny Wolff trzyma w emocjonalnym klinczu, każe szukać kolejnych poziomów. Na pozór automatyczne postaci buzują od środka. Krzyczą o miłość, szczęście, zwykłe siedzenie przy kolacji i rozmawianie o tym, jak minął dzień. Ale krzyczą niemo. Wstrząsający obraz samotności” – tak o książce pt. „Poliglotyczni kochankowie”, którą możesz wygrać w naszym konkursie, mówi pisarka Sylwia Chutnik.

Sport

Crossfitowcy charytatywnie dla osób chorych na wieczny głód!

Pola Dobrzańska i Grzegorz Stelmach zwyciężyli pierwszy wrocławski Lee’mageddon, czyli charytatywne otwarte zawody crossfitowe, które odbyły się we Wrocławskim Parku Biznesu przy ulicy Bierutowskiej.

Relacje

Przygoda z mundialem. Pociąg do futbolu [GALERIA]

Myślę, że najlepiej będzie, jeśli kolejną relację zacznę od meczu naszej kadry – pisze z Rosji Łukasz Irla. – Niestety, po raz kolejny, tym razem po przegranym meczu 3:0 z Kolumbią, nie ma za bardzo o czym pisać. Na temat ocen naszych piłkarzy, taktyki, podejścia mentalnego etc. każdy z nas już pewnie sporo czytał, słyszał i ma własne zdanie. Mnie najbardziej smuci fakt, że nasz zespół nie podejmował walki w tych meczach, jak chociażby Maroko, Iran czy Korea Południowa, która do domu wysłała Niemców.

fot. Marta Kuśmierz (1), pixabay.com (2), sxc.hu (3), mat. dystrybutora (4), Łukasz Irla (5), Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons (6), archiwum ZUS (7), archiwum Fundacji im. Brata Alberta (8),

Przejdź na górę strony