
Szczególnie polecamy
Czy istnieją ulgi w opłatach za prąd?
Energia elektryczna kosztuje coraz więcej. Eksperci prognozują, że jej cena nadal będzie rosnąć. Sprawdziliśmy, czy osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na ulgi w opłatach za prąd.
Dziadek do orzechów
„Zastanówmy się, czy po 25 latach istnienia rozwiązań promujących aktywność osób z niepełnosprawnością sukcesem jest wspieranie przez system niespełna 300 tys. pracowników?” – pisze Piotr Pawłowski, redaktor naczelny.
Najważniejsze wydarzenia
„Miasto Dostępne”, czyli nie opłaca się tworzyć barier architektonicznych
– Jak sięgam pamięcią, Integracja od 20 lat mówi o barierach architektonicznych i o dostępności. Dziś wiem, że musimy nie tyle dyskutować, co pomyśleć nad konkretnymi zmianami, które doprowadzą do tego, byśmy w końcu mówili o miastach: dostępne – podkreślił Piotr Pawłowski, prezes Integracji, podczas konferencji „Miasto Dostępne”, gdzie dyskutowano o tym, jak usuwać bariery architektoniczne z polskich miast.
Przeciwko systemowi wsparcia bierności
Brak spójnej polityki państwa, są za to absurdy rodem z PRL i bezduszni urzędnicy – takie grzechy polskiego systemu wsparcia wymieniali uczestnicy II Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który odbył się 20 września 2016 r. w Warszawie.
Praca
Integracja nagrodzona. Znamy mazowieckich Lodołamaczy
21 września 2016 r. w Warszawie wręczono statuetki mazowieckiej Regionalnej Gali XI Edycji Konkursu Lodołamacze. Jednym z laureatów jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Nasze działania
Dorosłe dzieci – o niepełnosprawności sprzężonej w programie „Misja Integracja”
Grzegorz ma 33 lata, uszkodzony wzrok, napady padaczki, ograniczoną mobilność. Innymi słowy: niepełnosprawność sprzężoną. Co oferuje państwo osobom dorosłym z taką niepełnosprawnością? Jak zmienia się finansowe wsparcie osób z niepełnosprawnością po przekroczeniu 25. roku życia? O co walczą rodzice dorosłych dzieci? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Gościem Piotra Pawłowskiego będzie Grażyna Rosołowicz, aktywistka społeczna, mama Grzegorza. Premiera 24 września o 8:40 na antenie TVP3.
Akcja „Niech koperty będą darmowe!”. Apelujemy o zmianę prawa
Jakiś czas temu zaproponowaliśmy Wam dołączenie do akcji „Niech koperty będą darmowe!”. Artykuł zgromadził wiele ciekawych komentarzy, z głosami poparcia dla tego pomysłu, dlatego zdecydowaliśmy się drążyć ten temat i spróbować coś zmienić. Wysłaliśmy w tej sprawie pisma do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa, Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz Grzegorza Schreibera, przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury.
Kultura
Konkurs! Wygraj pakiety edukacyjne PWN dla dorosłych uczniów
Każdy człowiek, bez względu na iloraz inteligencji czy poziom samodzielności, kiedyś staje się dorosły. Ze względu na możliwość wydłużania o rok każdego etapu edukacji dla uczniów z niepełnosprawnością mamy – już na poziomie gimnazjum – do czynienia z osobami dorosłymi. A w szkole ponadgimnazjalnej, przysposabiającej do pracy, podopieczni mają często po 22-24 lata. Weź udział w konkursie i wygraj pakiety edukacyjne PWN dla dorosłych uczniów!
Kultura dostępności – jak ważne są napisy i audiodeskrypcja
– Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że kultura jest czymś luksusowym i ekskluzywnym, czyli dla elit. Dziś mówimy o likwidacji barier, bo uważamy, że kultura jest dla każdego – stwierdziła Małgorzata Pacholec z Polskiego Związku Niewidomych. Jako osoba ociemniała dobrze wie, jak to jest stracić dostęp do pełnego korzystania ze sztuki i z kultury. Ten stan rzeczy zmienia się dzięki inicjatywom oddolnym, które dążą do tego, by kultura była bez barier.
Sport
Rio Grande
Nazwa Rio Grande do tej pory kojarzyła się z rzeką i amerykańskim westernem. Od teraz kojarzyć się też może z wielkim wynikiem naszych sportowców na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
Relacje
SyMfonia niezależności
Aktorzy na szczudłach, jogini, karatecy, tancerze i harcerze. To całe kolorowe grono zjawiło się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, by wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu – SyMfonii Serc.
Filmik tygodnia
Praktyki osób z niepełnosprawnością intelektualną z PWN
Grzegorz, który ma zespół Downa, jest na praktykach wspomaganych w biurze. Jak wygląda jego praca? Zobacz w materiale przygotowanym przez PWN.