Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Wręczenie nagrody dla autorów aplikacji mobilnej "Gadaczek PRO"

Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie i Ninateka.pl – to najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością serwisy instytucji i akcji kulturalnych. W kategorii istniejących aplikacji mobilnych wyróżnienia otrzymały syntezator mowy „Gadaczek PRO” i planer przyjmowania leków, „Moje Leczenie”. Podczas wczorajszej Wielkiej Gali Integracji 2014 poznaliśmy też autorów najlepszych koncepcji aplikacji mobilnych. Zwycięskie projekty pomogą osobom niewidomym i chorym na celiakię.

„Aplikacje bez barier”

W ramach bloku technologicznego Wielkiej Gali Integracji 2014 poznaliśmy laureatów drugiej edycji konkursu „Aplikacje bez barier” dla najlepszych aplikacji mobilnych dla osób z niepełnosprawnością. W plebiscycie „Dostępne aplikacje” wybrano najlepszą aplikację dedykowaną osobom z niepełnosprawnością oraz najlepszą aplikację ogólną, dostosowaną pod kątem dostępności dla tej grupy użytkowników.

W pierwszej z kategorii tryumfował projekt „Gaczek PRO” krakowskiej firmy DICO. Darmowy i łatwo dostępny syntezator mowy działający w środowisku Android, umożliwiający tworzenie spersonalizowanych komunikatów dźwiękowych, a w konsekwencji skutecznie zwalczanie wykluczenia cyfrowego. „Moje Leczenie” to z kolei darmowy planer przyjmowania leków przygotowany przez warszawską agencję Connectmedica. Wzbudził on ogromne zainteresowanie wśród testerów aplikacji dla osób z niepełnosprawnością. Jest też dostępny dla bardzo szerokiej grupy użytkowników, sięgać mogą bowiem po niego zarówno użytkownicy środowiska Android, jak i iOS.

Oprócz istniejących projektów nagrodzone zostały także koncepcje, dopiero czekające na opracowanie. Pierwsze Wyróżnienie Jury jednogłośnie przyznało koncepcji „Colorfix” przygotowanej przez Michała Maja i Mateusza Tima. Innowacyjny i ciekawy pomysł młodych deweloperów to koncepcja specjalnego czytnika zwiększającego kontrast słabo widocznych treści tekstowych przy użyciu kamery foto/wideo smartfonów i tabletów. Oprócz tego wyróżnienia otrzymały koncepcje „Język Liniowy” Michała Kucharczyka i „Gluten Zły” według pomysłu Darii i Natalii Grams oraz Karola Bińkowskiego. Pierwsza z koncepcji stanowiła propozycję syntezatora mowy opartego na systemie gestów-znaków zapisywanych w formie linii, druga to z kolei specjalna aplikacja dedykowana dla osób chorych na celiakię, czyli takich których organizmy nie tolerują żywności zawierającej gluten. Wykorzystuje ona w ciekawy pomysł skanowanie kodów kreskowych. Wszystkie pomysły Jury nagrodziło jednogłośnie, m.st. Warszawa jest też zainteresowane wcieleniem w życie projektu „Colorfix” jako szczególnego ułatwienia życia w przestrzeni miejskiej.

„Serwis www bez barier”

Poza wyróżnieniem najciekawszych projektów z zakresu technologii mobilnych poznaliśmy także laureatów plebiscytu na najbardziej dostępne serwisy internetowe instytucji finansowanych ze środków publicznych. W pierwszej edycji konkursu wyróżniono serwisy instytucji kultury i akcji lub wydarzeń kulturalnych.

Zdecydowanymi zwycięzcami okazały się Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Ninateka.pl, serwis Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Oba są bardzo dobrze przygotowane do nadchodzącego wymogu dostosowania swoich stron pod kątem standardu WCAG 2.0, który stanie się obowiązkowy dla wszystkich serwisów instytucji publicznych już od 1 czerwca przyszłego roku. Pierwszy z laureatów przygotował wyjątkowo różnorodny serwis, który pomimo tego świetnie wypadł w badaniu na podstawie 54 zmiennych odnoszących się do WCAG 2.0. Wyjątkowo ciekawym zgłoszeniem okazała się też druga ze zwycięskich stron, prezentująca treści takie jak zapisy filmów, czy spektakli teatralnych. Ze względu na wdrażanie rodzaje audiodeskrypcji i innych rozwiązań, przybliża ona jednak w naprawdę ciekawy sposób treści audiowizualne także osobom niewidomym.

Kolejna szansa w przyszłym roku

Konkursy wsparły merytorycznie IAB Polska – Związek Pracodawców Branży Internetowej i Fundacja Kultury Bez Barier, a także patron honorowy wydarzenia: Krajowy Lider Cyfryzacji: Włodzimierz Marciński. Podejmując swoje decyzje Jury opierało się na opiniach specjalistów dostępności stron internetowych, a także wynikach testów aplikacji mobilnych przeprowadzanych przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, takimi jak dysfunkcja narządu wzroku czy niepełnosprawność intelektualna. Obrady Kapituły konkursu „Aplikacje bez barier” przeprowadził Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Projektów i Pomocy Społecznej UM st. Warszawy, Jury plebiscytu „Serwis www bez barier” przewodniczył z kolei prezes INTEGRACJI, Piotr Pawłowski.

Kolejne innowacyjne projekty w zakresie nowych technologii pomagających zwalczać wykluczenie cyfrowe i społeczne osób z niepełnosprawnością nagrodzone zostaną już za rok.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Przejdź na górę strony