Dr House, Jean-Dominique Bauby w filmie „Motyl i Skafander”, Luiza w „Ogrodzie Luizy”, a ostatnio tytułowa „Marie” – to tylko kilka przykładów filmowych bohaterów, których jedną z „rys” jest niepełnosprawność. Jak opowiada o niej literatura? Czy pisanie może mieć działanie terapeutyczne? O tym z Justyną Sobolewską, dziennikarką i krytykiem literackim, porozmawia Piotr Pawłowski. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 14 stycznia o godz. 8.40 w TVP 3. Powtórka w poniedziałek o godz. 10.55.
– Bohater niepełnosprawny w literaturze jest ciekawy, bo jest inny, ma inną perspektywę. Zadaniem literatury jest właśnie pokazanie świata oczami takiej osoby – mówi w rozmowie z Piotrem Pawłowskim krytylik literacki Justyna Sobolewska. – Ostatnio najciekawszą książka, która wprowadza do literatury takiego „innego” bohatera jest powieść Zośki Papużanki pt „On”. Opowiada o szkole w latach 80-tych i problemie bycia innym w szkole PRL-owskiej. Pokazuje też perspektywę matki, a tę rzadko można spotkać w literaturze – dodaje dziennikarka.
Krytyczka zwraca też uwagę na terapeutyczną rolę literatury:
– Pisząc, autor ogląda sam siebie. Więc dobrze, że osoby z niepełnosprawnością też piszą – mówi gość programu „Misja Integracja”.
Justyna Sobolewska opowiada też o swojej siostrze Celi, bohaterce książki pt. „Cela. Odpowiedź na zespół Downa”:
– Cela odnalazła swoje miejsce w życiu w Teatrze 21 Justyny Sobczyk. Zespół teatru tworzą głównie osoby z zespołem Downa, ale spektakle opowiadają o społeczeństwie – nie tylko o nich, ale też i o nas – mówi Sobolewska.
W programie prezentujemy też jedną z ciekawszych stołecznych bibliotek – Dział Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Tygodniowo, do czytelników z całej Polski rozsyłanych jest ok. tysiąca kilogramów książek brajlowskich, a wypożyczać można także kasty magnetofonowe i płyty CD z nagraniami audiobooków. Biblioteka posiada też bardzo rozbudowane archiwum cyfrowe, co pozwala zdalnie wypożyczyć interesujący tytuł i odtworzyć go w formie audio na swoim komputerze. Więcej informacji jak zostać czytelnikiem biblioteki znajdą Państwo na jej stronie.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8.40 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek ok. godz. 10.55.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org
TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach: NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 198, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 33, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7