W marcu zbieraliśmy postulaty Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl nt. reformy orzecznictwa. Wysłaliśmy je do osób odpowiedzialnych za opracowanie zmian. Dziś otrzymaliśmy podziękowania od prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, kierującej pracami, która pisze m.in. że „uwagi i postulaty stanowią bezcenne źródło krytycznego spojrzenia na obecnie funkcjonujący system oraz pomysłów na to, jak należy skonstruować nowy system”.
2 lutego 2017 r. premier Beata Szydło powołała Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Ponieważ odebraliśmy to jako zapowiedź reformy orzecznictwa, postanowiliśmy pomóc osobom z niepełnosprawnością, ich rodzinom, ale i członkom Zespołu, tak jak jesteśmy w stanie.
Poprosiliśmy Czytelników naszego portalu Niepelnosprawni.pl – osoby z niepełnosprawnością, ich rodziców i opiekunów – o opinie, jak nowy system orzekania powinien wyglądać, co jest w nim najważniejsze, co zachować z obecnych przepisów, a co jest do zmiany lub usunięcia.
Lawina komentarzy
Opublikowany 1 marca 2017 r. na naszym portalu artykuł „Reforma orzecznictwa. Doradźmy rządowi!” wywołał prawdziwą lawinę opinii. W niewiele ponad dwa tygodnie drogą mailową oraz poprzez komentarze pod naszym apelem niemal sto osób przesłało uwagi i 250 konkretnych, wypunktowanych postulatów. Nie ocenialiśmy ich i nie komentowaliśmy, któż bowiem lepiej zna problemy z orzecznictwem niż same osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny?
Zgodnie z zapowiedzią, wszystkie postulaty przekazaliśmy premier Beacie Szydło, a także Elżbiecie Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Międzyresortowemu Zespołowi do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, a także jej przewodniczącej, prezes ZUS, prof. Gertrudzie Uścińskiej, która obiecała nam, że pochyli się nad przesłanymi postulatami.
Dziś wiemy już, że Wasze postulaty trafiły do członków Zespołu, stając się przedmiotem analizy. Jako potwierdzenie otrzymaliśmy pismo od prof. Uścińskiej, w którym dziękuje ona Czytelnikom, którzy zaangażowali się i przesłali swoje postulaty dotyczące reformy systemu orzekania.
Poniżej publikujemy w całości skierowane do Was podziękowania od przewodniczącej Zespołu.
Szanowni Państwo,
W ramach powołanego przez panią premier Beatę Szydło międzyresortowego zespołu opracowywana jest reforma systemu orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy.
Zespół otrzymał dotąd wiele wsparcia z zewnątrz, w szczególności materiał zawierający 250 rekomendacji sformułowanych przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl, tj. osoby mające częsty i bezpośredni kontakt z instytucjami orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. Ich uwagi i postulaty stanowią bezcenne źródło krytycznego spojrzenia na obecnie funkcjonujący system oraz pomysłów na to, jak należy skonstruować nowy system.
Chciałam bardzo serdecznie podziękować wszystkim czytelnikom za rekomendacje, jak również Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji, w szczególności jego prezesowi i jednocześnie Redaktorowi Naczelnemu portalu, Panu Piotrowi Pawłowskiemu, za inicjatywę, mobilizację czytelników, kompilację postulatów i ich przekazanie do międzyresortowego zespołu.
Postulaty wpisują się w zasady, którymi kieruje się zespół przy projektowaniu nowego systemu orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy, m.in. integralnością, indywidualizacją, efektywnością, transparentnością systemu, oparciem go na wiedzy lekarzy i specjalistów oraz dokumentacji medycznej, stworzeniem sprawnej procedury odwołań.
Przekazane rekomendacje stanowią również wartość ze względu na to, że zostały sformułowane w ramach otwartej debaty publicznej przez osoby zainteresowane obecnym i przyszłym kształtem powszechnych instytucji państwowych. Jest to kolejny przykład na to, że daleko posunięty udział obywateli w projektowaniu polityk publicznych jest nie tylko wskazany, ale i możliwy.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.
Z wyrazami szacunku,
Gertruda Uścińska
Przewodnicząca Międzyresortowego Zespołu
ds. Opracowania Systemu Orzekania
o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy
fot. archiwum ZUS
Magazyn „Integracja” oraz portal Niepelnosprawni.pl są
współfinansowane ze środków PFRON i miasta stołecznego Warszawy