Spotykamy ich idąc do szewca, gabinetu masażu, wulkanizatora. Mijamy na ulicy, w tramwaju, w kolejce po bułki. W Polsce jest ok. 3 mln prowadzących działalność gospodarczą, wśród nich – osoby z niepełnosprawnością. Jak założyć firmę? Czy warto zaryzykować? Czy mającym orzeczenie o niepełnosprawności przedsiębiorcom przysługują jakieś ulgi? O tym w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera w sobotę 25 lutego na TVP3 o godz. 8:40. Powtórka dzień później o godz. 6:20.
Dziś działalność gospodarczą osoby fizycznej – najprostszą z form samozatrudnienia – można założyć nie wychodząc z domu: przez internet lub telefon. Wypełniając wniosek, trzeba m.in. zdecydować, czy od razu będzie się płatnikiem VAT, wybrać formę rozliczenia i opodatkowania (podatek dochodowy). Osobom z niepełnosprawnością przysługuje dofinansowanie do składek emerytalno-rentowych w ZUS.
– Zależnie od stopnia niepełnosprawności takie dofinansowanie może wynieść nawet 100 proc. – podpowiada doradca biznesowy, Artur Krysik.
W odcinku pokażemy też dwa przykłady przedsiębiorców, którzy z sukcesem prowadzą swoją działalność.
Słabowidzący masażysta z Warszawy, Szymon Borowiec, na własną rękę działa już od lat 90.
– To był burzliwy okres: otwarcie rynku, próby organizacji samozatrudnienia… uczyliśmy się tego, próbowaliśmy – wspomina. – W 1997 zdecydowałem się założyć własną działalność gospodarczą i prowadzę ją do dziś.
Swoją firmę ma też poruszający się na wózku Kamil Więckiewicz z Sochaczewa.
– Przyznano mi dofinansowanie ze środków europejskich i gdy już miałem otworzyć działalność skoczyłem do wody… – wspomina. – Z łóżka wyciągnęli mnie… klienci.
Obaj przedsiębiorcy opowiedzą o zaletach i wadach prowadzenia własnej firmy.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w niedzielę o godz. 6:20.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org
TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach: NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 198, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 33, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7