W najbliższą środę zapraszamy na drugi odcinek specjalny programy „Misja Integracja”. Na widzów czeka wiele ciekawych tematów oraz dwóch wyjątkowych i oryginalnych gości. Premiera 18 lutego 2015 r. o godz. 11:00 na antenie TVP Regionalna.
W pierwszej części programu gościć będziemy Jana Filipa Libickiego, polityka, historyka, senatora RP, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. Jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim (w wyniku mózgowego porażenia dziecięcego) zna od „podszewki” potrzeby osób z niepełnosprawnością.
W programie senator Libicki odpowie na pytania Piotra Pawłowskiego m.in. na temat subwencji oświatowej, czyli nieodpłatnej i bezzwrotnej pomocy finansowej, której państwo udziela samorządom na rzecz wsparcia uczących się dzieci. Do tej pory pochodzące z niej środki rzadko były przekazywane w całości na konkretne dziecko (np. na zatrudnienie asystenta, logopedy), bo samorządy nie musiały rozliczać się z tego, jak dzielą subwencję. W 2015 roku Parlament przyjął ustawę, która nakazuje samorządom przekazywanie szkole pełnej kwoty subwencji.
Dodatkowo porozmawiamy również o dostępie osób z niepełnosprawnością do edukacji na poziomie wyższym.
– Dzisiaj każda duża uczelnia ma pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych i to jest często osoba niepełnosprawna. Ale ten procent niepełnosprawnych studentów czy uczniów nie jest na pewno taki, jakbyśmy tego oczekiwali i jakbyśmy sobie życzyli – powiedział senator Libicki.
Z kamerą programu „Misja Integracja” byliśmy na Uniwersytecie Warszawskim, który jest uczelnią od lat wychodzącą naprzeciw potrzebom studentów z niepełnosprawnością i dążącą do zapewnienia im dostępu do wyższego wykształcenia w taki samym stopniu jak osobom sprawnym. O bogatym doświadczeniu w tym zakresie opowie widzom programu Paweł Wdówik, niewidomy od urodzenia absolwent UW, a dziś kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych.
W tej części programu zajmiemy się także kwestią zmian w przyznawaniu oraz wydawaniu kart parkingowych osobom z niepełnosprawnością, a także konieczności dostosowania wszystkich serwisów internetowych administracji publicznej do międzynarodowych standardów WCAG 2.0, tak aby były one dostępne dla użytkowników z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
W drugiej części odcinka specjalnego poznamy nowego doradcę ministra pracy i polityki społecznej Jacka Zalewskiego, prezesa Stowarzyszenia Dobra Wola, a prywatnie ojca 16-letniego Kuby, chorującego na zespół Bourneville’a-Pringle’a, czyli stwardnienie guzowate.
Piotr Pawłowski zapyta gościa o to, jak to się stało, że został doradcą ministra, jak zareagował na tę propozycję i co konkretnie chciałby doradzić ministrowi w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnością w Polsce.
– Powinniśmy stworzyć coś, co byłoby trwałym, solidnym systemem. Ja to porównałem do choinki, ponieważ zatrudniono mnie w okresie gwiazdkowym (…) i państwo powinno być tą choinką. Państwo powinno stanowić tę oś i być oparciem dla wszystkich innych działań. A my NGO-sy (organizacje pozarządowe – przyp. red.) powinniśmy tylko bombki zawieszać, czyli uzupełniać system, który nam proponuje państwo – powiedział między innymi Jacek Zalewski.
Duża część rozmowy z Jackiem Zalewskim dotyczyć będzie jego syna, który, jak mówi sam gość, zmienił cały jego świat. Początki jednak nie były łatwe… Zalewski opowie, co czuł, gdy dwa tygodnie przed porodem dowiedział się, że pewne cechy anatomiczne dziecka mogą wskazywać na to, że będzie to zespół Bourneville’a-Pringle’a, co może wiązać się z głębokim upośledzeniem umysłowym.
– Wtedy stanęły mi przed oczami wszystkie dotychczasowe moje wyobrażenia na temat upośledzenia umysłowego… Że gdzieś za jakimś murem są trzymane jakieś potwory, których się trzeba bać, które trzeba izolować, bo one mogą człowiekowi zrobić krzywdę. Taka była moja wiedza na temat upośledzeń umysłowych. I teraz okazuje się, że moje dziecko za chwilę urodzi się i będzie jednym z tych potworów, więc wyobrażałem sobie, że przez ten mur przeskakuje taki potwór, leci do mnie, a ja nie będę mógł nic z nim zrobić, bo to będzie moje dziecko. A po 16 latach (…) miałem okazję 4 grudnia dziękować mu publicznie, wiec powiedziałem mu: mój mały wielki chłopczyku, dziękuję ci, że dokonałeś cudu przemiany. On zmienił cały mój świat! – powiedział Jacek Zalewski.
Prowadzący zapyta też gościa, co jako ojciec może powiedzieć innym rodzicom, którzy nie potrafią pogodzić się z tym, że ich dziecko urodzi się niepełnosprawne.
—–
Zapraszamy do oglądania specjalnego odcinka programu „Misja Integracja” w środę, 18 lutego, o godzinie 11:00, na antenie TVP Regionalna.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
—–
Dziękujemy STACJI MURANÓW za udostępnienie przestrzeni do nagrania.