W najbliższy weekend, 27-28 września 2014 r., na antenie TVP Regionalna zapraszamy do obejrzenia kolejnych dwóch premierowych odcinków programu „Misja Integracja”. Tematem pierwszego z nich będzie siatkówka osób z niepełnosprawnością, drugi natomiast zabierze widzów do świata osób niesłyszących.
Za nami Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn, które reprezentacja Polski zakończyła spektakularnym sukcesem, zdobywając złoty medal. W czerwcu 2014 roku Polska była także gospodarzem Parasiatkarskich Mistrzostw Świata. Impreza zorganizowana przez Integracyjny Klub Sportowy ATAK, zgromadziła 28 drużyn z całego świata (16 męskich oraz 12 żeńskich), a Elbląg na tydzień stał się stolicą siatkówki osób z niepełnosprawnościami.
W sobotnim odcinku programu „Misja Integracja” gościem Piotra Pawłowskiego będzie Tomasz Woźny, prezes IKS ATAK, który był również dobrze zapowiadającym się siatkarzem. W 1992 roku uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego uszkodził nogę tracąc w niej trzydzieści procent sprawności. Po wypadku jednak nie zrezygnował z siatkówki. Był reprezentantem Polski i paraolimpijczykiem. W 1997 roku z drużyną START Łódź wywalczył Mistrzostwo Polski, a trzy lata później grał w barwach biało-czerwonych na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney, gdzie wraz z drużyną zajął czwarte miejsce.
Prowadzący program porozmawia z Tomaszem Woźnym m.in. o tym, czym dokładnie różni się siatkówka pełnosprawnych od siatkówki osób z niepełnosprawnością. Czy zasady gry obu tych dyscyplin odbiegają od siebie? Dowiemy się również, dlaczego sponsorzy nie chcą inwestować w parasport i czy w siatkówce na siedząco wzrost zawodników ma znaczenie?
O siatkówkę osób z niepełnosprawnością zapytaliśmy też jednego z legendarnych siatkarzy – Edwarda Skorka, kapitanem drużyny biało-czerwonych, która w Meksyku w 1974 zdobyła mistrzostwo świata, a w 1976 w Montrealu mistrzostwo olimpijskie.
Z kolei w niedzielnym odcinku programu „Misja Integracja” odkryjemy przed widzami tajniki funkcjonowania osób niesłyszących w społeczeństwie. Dowiemy się, jakie trudności w komunikowaniu mają osoby niedosłyszące i niesłyszące oraz czy język polski jest dla nich zrozumiały. Gościem programu będzie prof. Bogdanem Szczepankowskim, przewodniczący Polskiej Rady Języka Migowego i współtwórca polskiego systemu językowo-migowego.
Z kamerą programu wybraliśmy się do studia TVP Regionalna, gdzie podejrzeliśmy pracę tłumacza języka migowego. Bernard Kinow, który tłumaczy wiele programu, w tym m.in. „Misję Integracja”, opowie widzom, na czym polega praca tłumacza, jak się do niej przygotowuje i czy jest to proste zajęcie.
Zabierzemy też widzów na koncert grupy Młodzi Migają Muzykę, którą tworzą uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych. Grupa zajmuje się tłumaczeniem koncertów i teledysków, oddając ich tekst, klimat i przesłanie przy pomocy polskiego języka migowego. Jak to robią? O tym w niedzielnym odcinku programu „Misja Integracja”.
—
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 9:04 na antenie TVP Regionalna. Powtórka sobotniego odcinka we wtorek o 8:37, a niedzielnego w czwartek – także o 8:37.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.