Proces integracji w dużej mierze uwarunkowany jest postawami społeczeństwa wobec osób z niepełnosprawnością. Rozwój integracji zależy więc w dużej mierze od postaw dzieci i młodzieży, ponieważ to oni w najbliższych latach będą kształtować politykę społeczną i wychowywać następne pokolenia. W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” Dorota Zawadzka wytłumaczy widzom, jak rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności, co mogą zyskać dzieci pełnosprawne dzięki relacjom z kolegami z niepełnosprawnością oraz jaką rolę w procesie integracji odgrywa edukacja włączająca. Premiera odcinka 4 lipca 2015 r. o godz. 8:00 w TVP Regionalna.
Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy, doradca rodzinny, znana szerszej publiczności jako Superniania, będzie gościem Piotra Pawłowskiego w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Prowadzący porozmawia z gościem m.in. o tym, jak zachowywać się i co odpowiadać, gdy dziecko zadaje pytania z cyklu: Dlaczego ten Pan jeździ na wózku? Dlaczego ta Pani nie mówi? Dlaczego ten chłopiec tak dziwnie wygląda?
– Ciekawość poznawcza dzieci jest przeogromna i my, dorośli, niewyedukowani bardzo często, źle reagujemy. Powinno się pozwolić dziecku zaspokoić jego ciekawość poznawczą. (…) Myślę, że dla tego małego człowieka wózek inwalidzki, w ogóle inność, jest naturalna, ponieważ dziecko dostrzega inność różnych ludzi, natomiast jej nie ocenia – powiedziała Dorota Zawadzka.
Widzowie dowiedzą się również, co Superniania doradziłaby rodzicom, którzy są nadopiekuńczy wobec swoich dzieci z niepełnosprawnością i jakie korzyści mogą czerpać sprawne dzieci z kontaktów ze swoimi rówieśnikami z niepełnosprawnością.
W programie pokażemy, jak w ciekawy i przystępny sposób można oswajać dzieci z tematyką niepełnosprawności. Z kamerą programu byliśmy na warsztatach edukacyjnych pn. „Niezwykłe spotkania”, które Fundacja Verba przeprowadziła dla grupy przedszkolaków z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Warszawie.
– Warsztaty „Niezwykłe spotkania” dotyczą osób niepełnosprawnych, tego, jak te osoby funkcjonują w świecie. Staramy się pokazywać ich świat przez pryzmat możliwości takich osób, a nie ograniczeń. Często kiedy pytam dzieci, co to znaczy, że ktoś jest niepełnosprawny, to słyszę, że jest to ktoś, kto czegoś nie potrafi. My przez nasze materiały, obrazki, kolorowani, rysunki i bajki staramy się pokazywać, co te osoby potrafią robić – powiedziała Marta Krauz, animatorka współpracująca z Fundacją Verba.
O tym, skąd wziął się pomysł na założenie Fundacji Verba, która prócz warsztatów edukacyjnych dla najmłodszych wydaje szereg bezpłatnych publikacji uświadamiających dzieciom różnorodność społeczeństwa, opowie Agata Battek, prezes Fundacji.
– Mnóstwo razy spotkałam się z taką sytuacją, że dzieci w przestrzeni publicznej, w sklepie, parku, na ulicy były zainteresowane wózkiem inwalidzkim. I faktycznie po pewnych przemyśleniach okazało się, że jest realizowanych bardzo dużo projektów wspierających osoby z niepełnosprawnością, ale jednak jeszcze mało jest w Polsce edukacji, która ma służyć temu, żeby dzieci nabywały naturalność w kontaktach z osobami, które poruszają się na wózku lub mają jakąś inną dysfunkcję – powiedziała Agata Battek.
W programie pokażemy też integracyjny plac zabaw dla dzieci, który kilka lat temu powstał w Parku Kombatantów na terenie Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy. Na placu zabaw znaleźć można m.in. podjazdy dla dzieci z niepełnosprawnością oraz urządzenia zabawowe, dzięki którym dzieci mogą zapoznać się np. z tablicą do nauki liter i cyfr, w tym w alfabecie Braille’a.
—–
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 11:50.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
—–
TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7