Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Paweł Domagała z zespołem na Wielkiej Gali Integracji

Pandemia sprawiła, że jubileuszowa 25. Wielka Gala Integracji była inna niż wszystkie dotychczasowe. Odbyła się bez udziału publiczności, jednak transmisję z Teatru Nowego w Warszawie można było 20 listopada 2020 r. śledzić on-line na żywo na portalu Niepelnosprawni.pl i kanale IntegracjaTV na YouTube.

Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, od 1996 r. organizowane przez Integrację z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Pandemia sprawiła, że jej jubileuszowa, 25. odsłona, musiała przyjąć formułę odmienną od tej, do której przywykliśmy przez lata.

– To, co łączy wszystkie Gale, to pozytywna, dobra energia, którą chcemy się z wami dzielić – przywitała wirtualną publiczność Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. – Obiecuję, że będzie radośnie.

Medale za wrażliwość

Podczas Gali tradycyjnie wręczono Medale Przyjaciel Integracji, przyznawane od 1997 r. osobom i instytucjom zaangażowanym w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Tym, którzy robią więcej, niż muszą. W tym roku Medale odebrali:

  • Koalicja Liderzy Pro Bono za wieloletnie angażowanie się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
  • BNP Paribas Bank Polska, za prowadzenie konsekwentnej polityki tworzenia bankowości dostępnej dla wszystkich klientów,
  • prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, którą kapituła nagrodziła za długotrwałą pracę nad zmianą systemu orzeczniczego w Polsce oraz niestrudzone wcielanie w życie idei kompleksowej rehabilitacji.
Ewa Pawłowska z Medalem Przyjaciela Integracji dla nieobecnej prof. Wilmowskiej-Pietruszyńskiej

Ewa Pawłowska z Medalem Przyjaciela Integracji dla nieobecnej prof. Wilmowskiej-Pietruszyńskiej

O sytuacji osób z niepełnosprawnościami w trakcie pandemii

Podczas krótkiego panelu dyskusyjnego poruszone zostały niektóre problemy, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością w czasie pandemii COVID-19. Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami, mówiła o sytuacji mieszkańców domów pomocy społecznej podczas pandemii.

– Pierwszy lockdown uchronił nas przed tym, co wydarzyło się w takich placówkach na Zachodzie. Fakty są takie, że w Polsce tylko 3,6 proc. osób chorych to osoby przebywające w placówkach całodobowej opieki. Druga sprawa to izolacja, która chroni te osoby, ale też bardzo niekorzystnie wpływa na ich psychikę – mówiła. – Z mojej perspektywy, z perspektywy Kancelarii Prezydenta, gdzie zajmowaliśmy się w ostatnim czasie tym tematem bardzo intensywnie, kontakt z najbliższymi jest absolutną podstawą i powinien być możliwy przy zachowaniu środków ostrożności – dodała.

Michał Plewka, rzecznik prasowy PFRON,  przypomniał z kolei o najważniejszych działaniach Funduszu w czasie pandemii i uruchomionych programach, jak wsparcie terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnością czy wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób, które nie mogły w tym czasie uczęszczać do placówek terapeutycznych.

Od lewej: Michał Plewka, rzecznik Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych; Krzysztof Kotyniewicz, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych; Paulina Malinowska Kowalczyk, doradczyni Prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnością oraz prowadzący dyskusję Tomasz Wolny

Od lewej: Michał Plewka, rzecznik Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych; Krzysztof Kotyniewicz, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych; Paulina Malinowska Kowalczyk, doradczyni Prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnością oraz prowadzący dyskusję Tomasz Wolny

Święto muzyki

Nie byłoby Gali bez udziału artystów. W tym roku zaśpiewali młodzi wokaliści z niepełnosprawnością: Aleksandra Nykiel, Kamil Czeszel, a gwiazdą wieczoru był Paweł Domagała, który tego samego dnia miał premierę swojej nowej płyty.

Podczas 25. Wielkiej Gali Integracji nie zabrakło także sztuki innego rodzaju. Prezentowana była twórczość osób z niepełnosprawnościami, które wcześniej nadsyłały swoje dzieła. Z wszystkimi zapoznać się można na specjalnie poświęconej im stronie.

Gala była tłumaczona przez niezawodnych mistrzów polskiego języka migowego – Małgorzatę Limanówkę i Bernarda Kinowa. Osobny link prowadził do transmisji na żywo z audiodeskrypcją.

Obejrzyj retransmisję 25. Wielkiej Gali Integracji (z tłumaczem języka migowego)

 

Poniżej retransmisja 25. Wielkiej Gali Integracji z audiodeskrypcją


 

Folder 25. Wielkiej Gali Integracji w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami (10,4 mb).


 

Honorowy Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prezydent

Partner instytucjonalny

 

logo PFRON

 

Projekt współfinansowany
ze środków PFRON

Partner strategiczny
logo Fundacja PKO BP
Partnerzy

Logo BNP Paribas Bank Polska

Logo Coloplast

Logo PKP Intercity

Logo Peugeot

Logo Quad

Partner technologiczny Integracji

Orange

Patronat medialny

TVP

Polskie Radio Jedynka

Logo Niepelnosprawni.pl

Organizator

Logo Integracji

 

Przejdź na górę strony