Integracja i PFRON w ramach kampanii „Wybory bez barier” zachęcają osoby z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych. Polskich samorządowców przekonujemy do informowania o dostępnych metodach głosowania i udogodnieniach w lokalach wyborczych.
Wykorzystaj siłę swojego głosu
W Polsce jest blisko 5 milionów osób z niepełnosprawnością. To ponad 12 proc. ludności kraju i ogromna grupa obywateli. Powinni oni czynnie współtworzyć naszą demokrację i decydować o tym, kto będzie ich reprezentował w Sejmie i Senacie RP przez najbliższe lata.
Znowelizowany w 2011 roku Kodeks wyborczy zakłada wiele udogodnień dla wyborców z niepełnosprawnością. Na przykład możliwość głosowania przez pełnomocnika lub za pomocą nakładki na kartę do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille’a. Ponadto obecne przepisy nakładają na gminy obowiązek dostosowania co najmniej jednej trzeciej lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością. Niestety, mimo tak wielu funkcjonujących ułatwień, duża część spośród nich nie korzysta z możliwości oddania głosu.
Spoty, animacje, informatory
„5 milionów głosów może zmienić wszystko” – to hasło przewodnie kampanii „Wybory bez barier”, przygotowanej przez Integrację we współpracy z PFRON. Jej celem jest zachęcenie wyborców z niepełnosprawnością do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych i poinformowanie ich o udogodnieniach, dzięki którym mogą oddać głos.
Kampania ma charakter ogólnopolski. W jej ramach przygotowane zostały spoty radiowe i telewizyjne, animacje instruktażowe na temat udogodnień wyborczych, multimedialny informator wyborczy oraz w pełni dostępna strona internetowa z informacjami o udogodnieniach wyborczych. Wszystkie te materiały mają zachęcić wyborców z niepełnosprawnością do udziału w zbliżających się wyborach, a także nakłonić ich bliskich do udzielenia pomocy przy głosowaniu.
Organizatorzy kampanii dostarczyli do wszystkich gmin w Polsce unikatowy pakiet informacyjny dla urzędników samorządów lokalnych organizujących wybory. Składa się on z „Informatora” i publikacji „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Urzędnicy znajdą w tym pakiecie szereg praktycznych informacji, porad i wskazówek. Materiały te mają wpłynąć na urzędników, aby w odpowiedni sposób pomogli wyborcom z niepełnosprawnością spełnić ich obywatelski obowiązek.
Kanały informacji
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji będzie informowało o kampanii „Wybory bez barier” na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz stronie internetowej www.old.integracja.org, a także na Facebooku i Twitterze. Kampania potrwa do 24 października br. Więcej informacji na stronie www.wyborybezbarier.org.