Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
logo III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

Wypracowanie nowej Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i wspólne świętowanie 5-lecia obowiązywania w Polsce Konwencji ONZ – to dwa główne cele III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się 25 października w Warszawie. Integracja jest patronem medialnym wydarzenia.

„Za niezależnym życiem” – to hasło III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Dlaczego takie? Bo od 2015 r. osoby z niepełnosprawnością spotykają się na Kongresie, by domagać się równych praw. Wprawdzie gwarantowane są przez Konwencję ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami, którą Polska ratyfikowała w 2012 r. Jednak prawo do godnego i niezależnego życia ciągle nie jest realizowane.

Konkretne rozwiązania

Warunkiem niezależnego życia jest możliwość realnego i samodzielnego dokonywania wyborów życiowych – takich jak np. gdzie i z kim zamieszkać, do jakiej szkoły chodzić, gdzie i w jakim zawodzie pracować, gdzie się leczyć i w jaki sposób spędzać wolny czas. Osoby z niepełnosprawnościami chcą mieć wybór, podobnie jak mają go osoby sprawne.

Tegoroczna edycja ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ po 5 latach od obowiązywania Konwencji ONZ w Polsce i po latach dyskusji na temat jej wdrażania oraz ulepszania systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, zostaną przedstawione konkretne rozwiązania.

Głównym celem Kongresu jest wypracowanie wytycznych dla nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Będą to: priorytety dla strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz założenia dla ustaw wdrażających nowy system wsparcia. Kwestie te są nawiązaniem do bieżących prac rządu, związanych między innymi ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju i programem „Za życiem”.

Weź udział w Kongresie lub Konwentach Regionalnych!

Każdy może mieć wpływ na przygotowywane propozycje i włączyć się do dyskusji. Dlatego wejdź na stronę konwencja.org, wypełnij formularz uczestnictwa i przyjdź na III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się 25 października na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie (ul.Chodakowska 19/31). Udział w Kongresie jest bezpłatny dla uczestników. Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorzy zdają sobie sprawę, że nie każdy będzie miał możliwość przyjechać do Warszawy, aby wziąć udział w Kongresie. Dlatego warto zostać uczestnikiem podczas konsultacji na spotkaniach regionalnych, tzw. Konwentach Regionalnych. Odbędą się one w kilkunastu miastach w całej Polsce, a ich lista znajduje się na stronie internetowej konwencja.org. W celu zgłoszenia swojego udziału w Konwencie, należy skontaktować się z organizatorami w poszczególnych miastach.

Dlaczego warto przyjść na Kongres?

  • Bo jeśli nie będziemy mówić o swoich sprawach, nikt nie zrobi tego za nas!
  • Bo obecne w życiu publicznym osoby z niepełnosprawnościami można policzyć na palcach jednej ręki!
  • Bo kobiety z niepełnosprawnościami są podwójnie dyskryminowane!
  • Bo mamy dość biedy i braku miejsc pracy – minimalne wynagrodzenie nie jest godną płacą, a z renty trudno wyżyć!
  • Bo wyjście z domu i dotarcie do sklepu, kina, urzędu, a nawet skorzystanie ze strony w Internecie jest często utrudnione lub niemożliwe!
  • Bo tylko 9% budynków w Polsce jest architektonicznie dostępnych!
  • Bo segregacja w edukacji nie może być podstawowym rozwiązaniem!
  • Bo rodziny zostawione same sobie popadają w coraz większe problemy!
  • Bo potrzebujemy solidarności we własnym środowisku!
  • Bo Kongres może być początkiem zmiany społecznej!

Dorzuć się do organizacji Kongresu „Za niezależnym życiem”

Każdy, komu bliskie są wartości i idee Kongresu oraz Konwencji, może realnie wesprzeć starania osób z niepełnosprawnościami w dążeniu do zmian „Za niezależnym życiem!”. W tym celu Komitet Organizacyjny III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami uruchomił zbiórkę publiczną, do której można się „dorzucać”.

Przejdź na górę strony