Czy naprawdę jesteśmy inni?

piktogramy

Największa kampania społeczna w Polsce, która została stworzona z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003.

Celem kampanii było zaprezentowanie osób z niepełnosprawnością w typowych dla wszystkich sytuacjach życiowych i pokazanie, że przeżywają je w podobny sposób. Ponadto jej celem było przełamanie stereotypowego obrazu osób z niepełnosprawnością, który jest często skutkiem niewiedzy, lęku oraz braku doświadczeń w relacjach z tymi osobami.

Kampania została przygotowana przez INTEGRACJĘ i agencję Leo Burnett Warszawa. Partnerem kampanii była TVP, która przez cały rok we wszystkich programach emitowała trzy spoty telewizyjne: „Piktogramy”, „Bajkę” i „Kłótnię”.

Czwarty spot Sąsiedzi wywołał spore kontrowersje i nie doczekał się emisji w telewizji. Wszystkie spoty można obejrzeć na dole strony.

W trakcie kampanii ulicami Warszawy jeździł specjalny tramwaj:

Tramwaj promujący kampanię
Tramwaj promujący kampanię
Tramwaj promujący kampanię

Głównym przesłaniem kampanii radiowej w stacjach ogólnopolskich i regionalnych oraz w prasie było uświadomienie ludziom, że każdy człowiek ma prawo kochać, marzyć, cieszyć się życiem.

W spocie radiowym, przygotowanym społecznie przez Studio Zet, wystąpił aktor Michał Żebrowski. Po kolei przytaczał nazwiska znanych osób, takich jak: Ludwig van Beethoven, Ray Charles, Franklin Delano Roosevelt czy Stevie Wonder, a następnie pytał słuchaczy, czy wiedzą, że były lub są to osoby z niepełnosprawnością. To pytanie miało uzmysłowić odbiorcom, że można być kimś wielkim lub robić wielkie rzeczy bez względu na to, czy jest się osobą z niepełnosprawnością, czy też pełnosprawną.

Spot telewizyjny „Piktogramy”

Spot telewizyjny „Bajka”

Spot telewizyjny „Kłótnia”

Spot telewizyjny „Sąsiedzi”