Uwolnij swoją moc

napis uwolnij swoją moc(z)

„Uwolnij swoją moc” – to hasło kampanii społecznej, prowadzonej przez Fundację Integracja, której jednym z priorytetów jest aktywne wsparcie działań na rzecz refundacji cewników hydrofilowych w Polsce. Cewniki hydrofilowe powinny być objęte pełną refundacją przez NFZ, ponieważ są rekomendowane przez ekspertów, jako najlepsze i najbezpieczniejsze.

Cele kampanii:

  1. Działania na rzecz refundacji  w Polsce cewników hydrofilowych.
  2. Dotarcie do pacjentów i środowiska medycznego z korzyściami płynącymi z używania cewników hydrofilowych (m.in. podniesienie komfortu życia, obniżenie ryzyka niepożądanych infekcji), które obecnie nie są w pełni refundowane.
  3. Zwiększenie świadomości problemu cewnikowania wśród społeczeństwa.

– Ta moc jest związana z pęcherzem neurogennym, bo to on bardzo często potrafi ograniczać naszą swobodę i możliwość funkcjonowania – mówi prezes Integracji, Piotr Pawłowski. – Zdiagnozowaliśmy bardzo niską świadomość tego, jak funkcjonować np. po urazie rdzenia kręgowego. Moi przyjaciele mówią mi o lęku przed pójściem do urologa, bo lekarze są niewyspecjalizowani w kwestii pacjentów z urazem rdzenia kręgowego, nie wiedzą, jak nam pomóc. Stąd pomysł na tę kampanię. Jej celem jest też to, byśmy mieli dostęp do refundowanego sprzętu urologicznego, który jest nam niezbędny do funkcjonowania – dodaje.

Główną przyczyną powstania pęcherza neurogennego są: wady rozwojowe, urazy, choroby rdzenia kręgowego czy rozszczep kręgosłupa u dzieci. Zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych prowadzą do zalegania moczu w pęcherzu, co z kolei skutkuje infekcjami dróg moczowych, może uszkadzać nerki i ostatecznie doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Brak właściwej diagnozy, a potem odpowiedniego leczenia sprawia, że pacjenci, którzy mogliby być wyleczeni, mają założone cewniki na stałe lub noszą pieluchomajtki. To stawia Polskę daleko w tyle za krajami europejskimi, które refundują swoim pacjentom sprzęt dobrej jakości i leki potrzebne do samocewnikowania.

Aby wesprzeć osoby dotknięte neurogenną dysfunkcją pęcherza moczowego, Integracja stworzyła kompendium wiedzy o cewnikowaniu: www.niepelnosprawni.pl/cewnikowanie. To pierwsze takie miejsce z kompleksowymi informacjami, opiniami i poradami ekspertów oraz historiami pacjentów.